Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: PiS: wicemarszałkowie figurujący w katalogach IPN do dymisji

0
Podziel się:

Radni PiS w sejmiku województwa
wielkopolskiego zaapelowali w piątek do dwóch wicemarszałków
zarządu województwa o dymisje ze względu na opublikowane przez IPN
katalogi, w których obaj byli zarejestrowani jako tajni
współpracownicy służb specjalnych.

Radni PiS w sejmiku województwa wielkopolskiego zaapelowali w piątek do dwóch wicemarszałków zarządu województwa o dymisje ze względu na opublikowane przez IPN katalogi, w których obaj byli zarejestrowani jako tajni współpracownicy służb specjalnych.

"Uważamy, że osoby, wobec których jest domniemanie, że współpracowały ze służbami specjalnymi PRL, winny podać się do dymisji. Zawieszenie sprawowania funkcji publicznych na czas lustracji daje możliwość honorowego powrotu do życia politycznego po oczyszczeniu się z zarzutów współpracy" - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej w Poznaniu przewodniczący klubu radnych PiS Zbigniew Czerwiński.

"Nie możemy się zgodzić na ignorowanie problemu współpracy ze służbami PRL. Brak reakcji na tą sytuację może przyczynić się do osłabienia autorytetu samorządu województwa" - dodał Czerwiński.

Na początku stycznia IPN uzupełnił swoje katalogi o samorządowców, w tym m.in. o 105 prezydentów miast, 80 osób pełniących funkcje członków zarządów województw oraz o 323 burmistrzów i o cztery osoby pełniące inne funkcje publiczne. W opublikowanym uzupełnieniu katalogu znaleźli się m.in. wicemarszałkowie województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak (PSL) i Leszek Wojtasiak (PO).

Wojciech Jankowiak poproszony o komentarz do apelu radnych PiS, powiedział PAP, że nie poda się do dymisji, bo złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. "W związku z tym nie widzę żadnych przesłanek do dymisji, dopóki sprawa nie zostanie wyjaśniona. Wystąpiłem do IPN o udostępnienie moich materiałów, czyli o autolustrację" - zaznaczył Jankowiak.

Drugi z wicemarszałków Leszek Wojtasiak nie chciał się wypowiadać na ten temat. Wcześniej zaraz po opublikowaniu przez IPN katalogów, zwołał konferencję prasową, na której poinformował m.in. o tym, że złożył wniosek o autolustrację.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak nie widzi podstaw do dymisjonowania swoich współpracowników.

"Nie mam podstaw prawnych do takich działań. Prawo działa w tym przypadku automatycznie i musimy czekać na rozstrzygnięcia, ale najważniejsza jest prawda - ja dzisiaj nie wiem, jak ona jest i nie chciałbym nikogo skrzywdzić" - powiedział PAP Woźniak.

Marszałek Woźniak wysłał do IPN pismo z zapytaniem, czy przeciwko jego współpracownikom prowadzone są postępowania lustracyjne i kiedy się one mogą zakończyć.

Według IPN, Jankowiak został w 1988 roku dobrowolnie zarejestrowany jako TW "Jan". W 1989 roku miał zostać wyrejestrowany "z uwagi na wyczerpanie możliwości operacyjnych".

Wojtasiak także zaprzecza informacjom IPN. Według danych Instytutu, Wojtasiak został zarejestrowany jako TW "Rubin" w 1982 roku, podczas odbywania Zasadniczej Służby Wojskowej. W 1984 roku miał być wyrejestrowany z ewidencji operacyjnej z powodu przejścia do rezerwy. (PAP)

kpr/ ura/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)