Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protest
02.03.2009 10:51

Poznań: Protest pracowników ratownictwa medycznego

Ratownicy medyczni z Koła, Turku i Szamotuł, którzy przegrali konkurs na świadczenie usług ratownictwa medycznego na ich terenie, protestują w poniedziałek w Poznaniu. Domagają się unieważnienia konkursu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ratownicy medyczni z Koła, Turku i Szamotuł, którzy przegrali konkurs na świadczenie usług ratownictwa medycznego na ich terenie, protestują w poniedziałek w Poznaniu. Domagają się unieważnienia konkursu.

Przed siedzibą wielkopolskiego NFZ protestuje kilkadziesiąt osób, których syrenami wspomagają karetki pogotowia.

Ratownicy obawiają się zwolnień. "Jest to krach dla naszych ratowników, pracę może stracić wiele osób bardzo zaangażowanych w tworzenie tego systemu na naszym terenie" - powiedziała PAP Bogusława Baranowska, szefowa związku zawodowego pracowników ochrony zdrowia z Turku (Wielkopolskie).

Protestujący związkowcy podejrzewają, że firmy, które wygrały konkursy na ich terenie nie spełniają wymogów ustawowych i zawiadomili o tym Najwyższa Izbę Kontroli oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Według NFZ wszystkie konkursy na usługi ratownictwa medycznego zostały przeprowadzone zgodnie z prawem, a firmy, które wygrały, spełniają wymogi ustawy o ratownictwie medycznym.

Konkursy ogłoszono po tym, jak część przyszpitalnych oddziałów ratowniczych nie podpisała aneksów do wieloletnich umów. W Kole i Turku konkurs wygrało pogotowie ratunkowe z Konina, a w Szamotułach prywatna firma.

"Jako NFZ musieliśmy zabezpieczyć świadczenie tych usług w całym województwie" - powiedziała PAP Joanna Sielska z biura prasowego NFZ w Poznaniu. Protestujący w ciągu siedmiu dni mogą odwołać się w sprawie wyników konkursu do Narodowego Funduszu Zdrowia.

W sobotę z protestującymi pracownikami pogotowia z Turku rozmawiał wojewoda wielkopolski i obiecał im, że zbada konkursy na usługi pogotowia ratunkowego. Związkowcy spotkają się z wojewodą także w poniedziałek. (PAP)

kpr/ malk/ jra/

Tagi: protest, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz