Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poznań: Wystawa "Beatyfikacje" Marka Chlandy w Muzeum Narodowym

0
Podziel się:

Cykl 116 utworów rysunkowo-malarskich wraz z notatkami artysty na ich temat
składa się na wystawę "Beatyfikacje" Marka Chlandy, którą od wtorku można oglądać w Muzeum
Narodowym w Poznaniu. Wystawa pokazywana jest po raz pierwszy.

Cykl 116 utworów rysunkowo-malarskich wraz z notatkami artysty na ich temat składa się na wystawę "Beatyfikacje" Marka Chlandy, którą od wtorku można oglądać w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wystawa pokazywana jest po raz pierwszy.

Cykl składa się z siedmiu sekwencji, dedykowanych piętnastu nieżyjącym osobom, które miały wpływ na życie i twórczość artysty, i jest jego osobistą ich "beatyfikacją".

Bohaterami prac są: kaligraf Inoue Juichi i myśliciel Emile Cioran; rzeźbiarka Katarzyna Kobro oraz malarz Andrzej Szewczyk; malarz Mark Rothko i stygmatyczka Wanda Boniszewska; nauczyciel Janusz Korczak; poetka Nelly Sachs, jezuita Stanisław Musiał oraz myśliciel religijny Thomas Merton; filozof Ludwig Wittgenstein i artysta Donald Judd; malarz Paul C,zanne, teoretyk teatru, rysownik Antonin Artaud oraz reformator teatru Jerzy Grotowski.

Obrazy wykonane są węglem, ołówkiem i farbami akrylowymi na płótnie oraz na kartonie, a prezentowane są w pomieszczeniach zbudowanych według planu sporządzonego przez autora.

"Dzieła Chlandy to wynik jego rozmyślań na tymi osobowościami, ich życiem i dokonaniami, a zarazem owoc własnych ćwiczeń rysunkowo-malarskich towarzyszących tym rozmyślaniom. Prace jedynie czasami w sposób rozpoznawalny nawiązują do dokonań przywołanych osób, z których każda, dodajmy, jest w obrębie swojej sekwencji z wirtuozerią sportretowana" - powiedział podczas konferencji prasowej kurator wystawy Jaromir Redliński.

Wystawie towarzyszy publikacja, zawierająca reprodukcje wszystkich wizerunków, teksty autora i kuratorów, a 27 listopada zorganizowane zostanie seminarium poświęcone zagadnieniom wynikającym z eksponowanych dzieł oraz "esej na głos i kontrabas" przygotowany z tej okazji i wykonany przez Bogdana Mizerskiego i Tadeusza Sławka.

Urodzony w 1954 r. w Krakowie Chlanda uważany jest za jednego z najciekawszych współczesnych artystów średniego pokolenia. Zaczynał jako rysownik, potem łączył serie rysunkowe z formami takimi jak performance czy koncert. Do swoich prac na papierze włącza różne obiekty: kawałki futra, drewniane klocki i listewki, sznury itp. W ostatnim czasie koncentruje się na rzeźbie i organizowaniu przestrzeni.

Przez wiele lat związany był z Muzeum Sztuki w Łodzi, a także z Galerią Foksal w Warszawie. Współpracuje z Galerią Starmach w Krakowie oraz z Galerią Muzalewska w Poznaniu. Laureat Nagrody Fundacji Nowosielskich w 1997 roku. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w muzeach, galeriach, biennale etc., w Polsce i w świecie, jego prace znajdują się w licznych kolekcjach muzealnych oraz prywatnych w wielu krajach.

Wystawę "Beatyfikacje" będzie można oglądać do 13 grudnia.(PAP)

kpr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)