Notowania

produkcja
07.05.2010 15:00

Pozostałości ośrodka produkcji ceramiki Daków z I w. odkryto w Rumunii

Archeolodzy odkryli w Rumuni starożytne piece do wypalania ceramiki, pochodzące z I-III wieku - donosi serwis internetowy Financiarul.

Podziel się
Dodaj komentarz

Archeolodzy odkryli w Rumuni starożytne piece do wypalania ceramiki, pochodzące z I-III wieku - donosi serwis internetowy Financiarul.

Odkrycia dokonano na stanowisku w pobliżu wioski Mediesu Aurit w okręgu Satu Mare w północno-zachodniej części Rumunii.

Jak poinformował Robert Gindele, kierujący wydziałem archeologii Muzeum Satu Mare, naukowcy badający okolice miejsca, gdzie w 1964 roku odkryto 10 pieców starożytnych Daków, zlokalizowali na głębokości kilkudziesięciu centymetrów pod powierzchnią ziemi około 100 nowych pieców do wypalania ceramiki.

Piece o średnicy około 2 metrów każdy służyły do wypalania na dużą skalę glinianych naczyń. Zdaniem ekspertów, dzisiejsze Mediesu Aurit mogło być w starożytności największym ośrodkiem wytwarzania wyrobów ceramicznych w Europie Środkowej i jednym z największych w całej ówczesnej Europie.

Odkryte piece pochodzą sprzed 1900-1700 lat i zostały zbudowane przez Daków, trackie plemiona zamieszkujące tereny dzisiejszej Rumunii.

Stanowisko Mediesu Aurit znajduje się na terenach pozostających poza obszarem rzymskiej okupacji w okresie 106-271 r. n.e., kiedy po pokonaniu króla Daków Decebala przez wojska cesarza Trajana Rzymianie utworzyli na zdobytych terenach prowincję o nazwie Dacja.

Archeolodzy rozpoczną wkrótce szczegółowe badania na stanowisku, spodziewają się odnalezienia wielu reliktów kultury Daków i wytwarzanych w tym miejscu naczyń. (PAP)

jot/ tot/ gma/

Tagi: produkcja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz