Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał ustawę. Będzie więcej mleka

0
Podziel się:

Limit produkcji w Polsce zwiększy się o 2 procent.

Prezydent podpisał ustawę. Będzie więcej mleka
(PAP/Jacek Turczyk)

*PrezydentLech Kaczyńskipodpisał ustawę o organizacji rynku mleka, która zmienia zasady rozdziału krajowej rezerwy kwoty mlecznej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. *

Podpisana przez prezydenta nowelizacja zwiększa krajowy limit produkcji mleka o 2 proc. Oznacza to, że rolnicy będą mogli wyprodukować w roku kwotowym (trwającym od 1 kwietnia do 30 marca) 2008/2009 łącznie 9 mln 567 tys. ton mleka, tj. o 187,6 tys. ton więcej niż w poprzednim roku.

Zgodnie z nowelizacją ustawy, dodatkowy limit zostanie rozdzielony na tzw. producentów hurtowych (takich, którzy dostarczają mleko do mleczarni). Rolnik będzie mógł starać się o przydział limitu w wysokości co najmniej 500 kg, ale nie więcej niż 30 tys. kg (dotychczas mógł otrzymać najwyżej 20 tys. kg).

Według szacunków Agencji Rynku Rolnego, o przyznanie takiej rezerwy będzie mogło ubiegać się ponad 60 tys. dostawców, czyli dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.

Zmienione przepisy czasowo zawieszają pobieranie zaliczek na lata 2008/09 i 2009/10 z tytułu przekroczenia indywidualnego limitu produkcji mleka. Zaliczki na poczet ewentualnej kary były pobierane przez mleczarnie w wysokości 0,2 zł od każdego litra mleka.

Nowelizacja była pilna, ponieważ termin składania wniosków o dodatkowe limity produkcji mleka upływa 31 lipca.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)