Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jarosław Junko
|

Prokuratura Ukrainy zatrzymała jednego z sojuszników Janukowycza

0
Podziel się:

Ukraiński Front powstał 1 lutego podczas zjazdu podstawowych organizacji rządzącej Partii Regionów w Charkowie.

Prokuratura Ukrainy zatrzymała jednego z sojuszników Janukowycza
(kmu.gov.ua)

Ukraińska prokuratura zatrzymała Mychajła Dobkina, byłego gubernatora obwodu charkowskiego i sojusznika obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza. Dobkinowi zarzuca się dążenie do zmiany granic państwowych.

Były gubernator został zatrzymany po południu, po przesłuchaniu w prokuraturze w Charkowie - poinformowała jego obrończyni Julia Płetniowa.

_ O godz. 17.20 (16.20 czasu polskiego) został on zatrzymany, a o godz. 17.30 usłyszał, że (...) jest podejrzewany o działania polegające na publicznych nawoływaniach do zmiany granic terytorium Ukrainy i zmierzające do naruszenia konstytucji _ - oświadczyła.

22 lutego, kiedy Janukowycz został odsunięty od władzy, Dobkin i mer Charkowa Hennadij Kernes uciekli z Ukrainy i udali się do Rosji, jednak następnie wrócili do kraju.

Dobkin był jednym z inicjatorów zjazdu deputowanych (radnych) wszystkich szczebli z południowo-wschodnich regionów kraju, przygotowanego przez tzw. Ukraiński Front, powołany w odpowiedzi na trwające od listopada ub.r. do lutego tego roku protesty antyrządowe w Kijowie.

Ukraiński Front powstał 1 lutego podczas zjazdu podstawowych organizacji rządzącej Partii Regionów w Charkowie. Ogłoszono wówczas, że celem jego działalności jest _ oczyszczenie ziemi ukraińskiej z okupantów _, co odebrano wówczas jako zapowiedź walki z przeciwnikami władz, opowiadającymi się za zbliżeniem Ukrainy z Zachodem.

Front tworzyły organizacje prorosyjskie z Charkowa i innych miast wschodniej i południowej Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)