Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protest związkowców z Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi

0
Podziel się:

Związkowcy z "Solidarności" w Urzędzie
Wojewódzkim w Łodzi rozpoczęli we wtorek akcję protestacyjną.
Domagają się podwyżek płac o co najmniej 500 złotych brutto.

Związkowcy z "Solidarności" w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi rozpoczęli we wtorek akcję protestacyjną. Domagają się podwyżek płac o co najmniej 500 złotych brutto.

Protest polegać ma na oflagowaniu budynku UW; związkowcy zapowiadają także, że w ramach protestu będą przychodzili do pracy w luźnych, a nie "służbowych" strojach.

"W związku z brakiem realizacji naszych postulatów płacowych i brakiem rozmów Komisja Zakładowa NSZZ +Solidarność+ w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim weszła w spór zbiorowy z pracodawcą. Budynek zostanie oflagowany, skierujemy do pracowników plakaty informacyjne" - poinformował PAP przewodniczący zakładowej "Solidarności" Robert Barabasz.

Pracownicy administracji państwowej, w tym urzędów wojewódzkich, nie mogą strajkować. Dlatego protest ogranicza się do oflagowania urzędu flagami związkowymi. W najbliższych dniach związkowcy zamierzają także oplakatować budynek urzędu. "Formą protestu będzie także przychodzenie urzędników do pracy nie w garniturze czy garsonce, ale w +luźnych+ strojach, a mężczyźni mają dodatkowo nie golić się" - zaznaczył Barabasz.

Dodał, że został też upoważniony przez komisję zakładową do podpisania uchwały, wspólnie z innymi urzędami wojewódzkimi, o powołaniu Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego. Ma to nastąpić na spotkaniu w stolicy - 11 lipca.

Według Barabasza, do NSZZ "Solidarność" w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim należy ponad 150 z 600 zatrudnionych osób. Liczy on jednak, że do protestu przyłączą się także pozostali pracownicy.

O możliwych formach protestu w Urzędach Wojewódzkich dyskutowali w ostatni piątek w Łodzi szefowie związków zawodowych działających w 11 urzędach .

W stanowisku skierowanym do szefa MSWiA związkowcy żądają m.in. realizacji uzgodnień z sierpnia 2007 roku o podwyższeniu wynagrodzeń w budżetówce o 8,3 proc. co - ich zdaniem - nie jest realizowane. Domagają się także wzrostu wynagrodzeń dla pracowników poprzez uruchomienie rezerwy budżetowej dla służby cywilnej, średnio o 500 złotych brutto dla każdego pracownika.

Związkowcy chcą także odstąpienia od projektu likwidacji delegatur urzędów wojewódzkich w terenie i zmiany zasad tzw. wartościowania stanowisk w służbie cywilnej. W ramach protestu nie wykluczają m.in. brania tzw. urlopów na żądanie.

Według związkowców, płace urzędników są bardzo niskie. Pracownicy z kilkunastoletnim stażem pracy zarabiają ok. 1,2-1,3 tys. zł na rękę. Wielu z nich zaczęło zwalniać się z urzędów. Jako przykład podają łódzki wydział geodezji, z którego zwolniło się prawie 50 proc. zatrudnionych. (PAP)

szu/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)