Notowania

protesty w egipcie
30.07.2013 11:13

Protesty w Egipcie aż do przywrócenia poprzedniego porządku

Ugrupowania islamistyczne w Egipcie poinformowały przebywającą w Kairze szefową dyplomacji UE Catherine Ashton, że antyrządowe protesty będą trwały aż do przywrócenia "porządku konstytucyjnego".

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Ugrupowania islamistyczne w Egipcie poinformowały przebywającą w Kairze szefową dyplomacji UE Catherine Ashton, że antyrządowe protesty będą trwały aż do przywrócenia porządku konstytucyjnego. Ashton rozmawiała z obalonym prezydentem Mohammedem Mursim.

_ - Koalicja (ugrupowań islamistycznych) oświadczyła, że egipski naród nie zejdzie z ulic, pozostając tam do przywrócenia porządku konstytucyjnego _ sprzed odsunięcia od władzy przez armię prezydenta Mohammeda Mursiego - napisano w komunikacie.

Pani Ashton spotkała się z obalonym 3 lipca przez armię prezydentem Mohammedem Mursim - poinformowała jej rzeczniczka Maja Koczijanczić, precyzując że rozmowa trwała dwie godziny. Mursi wywodzi się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego i przetrzymywany jest w nieznanym miejscu. Jak poinformowało agencję AFP anonimowe źródło dyplomatyczne, pani Ashton w nocy wyleciała z Kairu śmigłowcem w nieznanym kierunku.

Społeczeństwo w Egipcie podzieliło się prawie po połowie na zwolenników i przeciwników byłego prezydenta. Wg tych ostatnich szef państwa i Bractwo Muzułmańskie, kiedy rządzili, zmonopolizowali władzę i nie rozwiązywali najważniejszych problemów kraju.

Koalicja ugrupowań islamistycznych popierających obalonego prezydenta wezwała, by we wtorek milion ludzi wzięło udział w marszu protestacyjnym przeciwko obecnym władzom. Stronnicy Mursiego żądają przywrócenia go na stanowisko.

Szefowa unijnej dyplomacji przybyła do Kairu w niedzielę wieczorem, apelując o włączenie do procesu transformacji politycznej w Egipcie członków Bractwa. _ - Ten proces musi doprowadzić, najszybciej jak to możliwe, do porządku konstytucyjnego, wolnych i uczciwych wyborów oraz utworzenia cywilnego rządu _ - podkreśliła. To druga wizyta szefowej unijnej dyplomacji w Kairze w ciągu mniej niż dwóch tygodni.

Ashton ma w poniedziałek rozmawiać z tymczasowym egipskim prezydentem Adlim Mansurem, wiceprezydentem odpowiedzialnym za sprawy zagraniczne Mohammedem ElBaradei oraz dowódcą egipskiej armii i ministrem obrony generałem Abdem el-Fatahem Saidem es-Sisim. Przewidziano także rozmowy z przedstawicielami Partii Wolności i Sprawiedliwości, politycznego skrzydła Bractwa Muzułmańskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie apelują: opamiętajcie się Minister obrony USA Chuck Hagel wezwał szefa egipskiej armii by powstrzymał rozlew krwi.
W starciach w Egipcie zginęły dwie osoby Starcia w Aleksandrii wybuchły podczas tłumnych manifestacji zwołanych przez nowego dowódcę sił zbrojnych gen. Abd el-Fatah Saida es-Sisiego.
W Egipcie coraz gorzej. Gwałtowne starcia Do walk między zwolennikami i przeciwnikami obalonego przez armię prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego doszło w stolicy kraju.
Tagi: protesty w egipcie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz