Notowania

usa
11.12.2009 19:03

Przedstawiciel USA: Los porozumienia klimatycznego wciąż niepewny

Amerykański przedstawiciel na konferencji klimatycznej w Kopenhadze Todd Stern oświadczył w piątek, los porozumienia dotyczącego walki z globalnym ociepleniem "nie jest jeszcze rozstrzygnięty". Dodał jednocześnie, że w niektórych kwestiach osiągnięto postęp.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Amerykański przedstawiciel na konferencji klimatycznej w Kopenhadze Todd Stern oświadczył w piątek, los porozumienia dotyczącego walki z globalnym ociepleniem "nie jest jeszcze rozstrzygnięty". Dodał jednocześnie, że w niektórych kwestiach osiągnięto postęp. *

Stern powiedział na konferencji prasowej, iż rozumie zaniepokojenie niektórych krajów położonych na wyspach, które domagają się stanowczych działań. Jednak jego zdaniem doprowadzenie do wzrostu globalnej temperatury o nie więcej niż 1,5 stopnia Celsjusza, jak domagają się tego kraje wyspiarskie, jest "poza zasięgiem" i rozpatruje się limit 2 stopni Celsjusza.

Zdaniem agencji AFP Stern poinformował też, że USA sprzeciwiają się kluczowym kwestiom zawartym w zaprezentowanym w piątek w Kopenhadze projekcie porozumienia dotyczącego walki z globalnym ociepleniem, związanym z obniżeniem emisji zanieczyszczeń przez duże kraje rozwijające się.

"W wielu punktach tekst porozumienia jest konstruktywny (...) jednak Stany Zjednoczone nie uznają części dotyczącej zmniejszenia (emisji gazów), jako podstawy negocjacji" - oświadczył Stern.

Tekst porozumienia "przewiduje, że kraje uprzemysłowione +muszą+ wziąć na siebie zobowiązania dotyczące redukcji, a kraje rozwijające się +mogą+ to zrobić" - przekonywał.

"Jest to punk techniczny, ale ważny. Nie możemy rozpocząć negocjacji na takich podstawach - dodał amerykański wysłannik. - Jeśli mówimy o potrzebie utrzymania ocieplenia poniżej 2 stopni Celsjusza nie możemy poważnie dyskutować, gdy główne kraje rozwijające się nie przygotowują się do odegrania poważnej roli". (PAP)

keb/ ap/

5300265

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz