Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przepis ws. pobierania renty planistycznej - do podkomisji

0
Podziel się:

Do podkomisji odesłały we środę sejmowe komisje infrastruktury i samorządu
terytorialnego senacki projekt zmiany ustawy o planowaniu przestrzennym. Uniemożliwia on dwukrotne
pobieranie przez gminy tzw. renty planistycznej i jest wykonaniem orzeczenia TK.

Do podkomisji odesłały we środę sejmowe komisje infrastruktury i samorządu terytorialnego senacki projekt zmiany ustawy o planowaniu przestrzennym. Uniemożliwia on dwukrotne pobieranie przez gminy tzw. renty planistycznej i jest wykonaniem orzeczenia TK.

Senacki projekt dostosowuje prawo do decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który w marcu 2010 r. orzekł, że niezgodny z ustawą zasadniczą jest przepis ustawy o planowaniu przestrzennym, na mocy którego niektóre gminy dwukrotnie żądały od właścicieli tzw. renty planistycznej, czyli opłaty za wzrost wartości tej samej nieruchomości, związany z objęciem jej planem zagospodarowania przestrzennego.

Jak przypominał senator, Leon Kieres, z początkiem 2004 r. wygasły dawne plany zagospodarowania a liczne samorządy nie przygotowały nowych. Były przypadki, że gminy - w czasie gdy obowiązywały stare plany - pobierały od właścicieli rentę planistyczną, a po wygaśnięciu starego planu i przyjęciu nowego - ponownie żądały tej opłaty.

Senatorowie zaproponowali więc przepis, zgodnie z którym po ponownym objęciu nieruchomości planem zagospodarowania przestrzennego, gmina ma prawo żądać renty, wynikającej jednak tylko z różnicy pomiędzy wartością nieruchomości gdy była objęta dawnym planem, a jej wartością po przyjęciu nowego planu.

Posłowie komisji nie mieli wątpliwości co do celowości takiego rozwiązania, były jednak różnice zdań, w którym artykule ustawy należy wpisać senacką propozycję. Dlatego jednomyślnie skierowali przepis do podkomisji komisji infrastruktury, która już pracuje nad jeszcze inną zmianą ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.(PAP)

wkr/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)