Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rada Praw Człowieka ONZ. USA znów w składzie

0
Podziel się

USA odniosły sukces w staraniach o ponowny wybór do liczącej 47 państw członkowskich Rady Praw Człowieka ONZ. Zgromadzenie

Rada Praw Człowieka ONZ. USA znów w składzie
(windsordi/CC BY-NC 2.0/Flickr)
bDKyyieZ

USA odniosły sukces w staraniach o ponowny wybór do liczącej 47 państw członkowskich Rady Praw Człowieka ONZ. Zgromadzenie Ogólne ONZ wybrało również 17 innych krajów na nową kadencję Rady, która rozpocznie się w styczniu i potrwa trzy lata.

Stany Zjednoczone uzyskały najwięcej głosów w swej regionalnej grupie obejmującej również Europę Zachodnią. Za USA uplasowały się Niemcy i Irlandia, również wybrane do Rady. O trzy miejsca należne państwom Zachodu w tym organie pomocniczym Zgromadzenia Ogólnego ONZ ubiegało się pięć państw: USA, Niemcy, Grecja, Irlandia i Szwecja.

Państwa rywalizowały o 18 miejsc w Radzie dostępnych w tegorocznych wyborach, lecz tylko kraje z grupy Zachodu musiały naprawdę o nie konkurować i toczyły o nie _ ostrą walkę _ - jak podała agencja AFP. Pozostałe państwa miały w zasadzie zagrawantowane miejsca przypadające im wedle podziałów regionalnych obowiązujących przy wyborze 47 członków Rady.

bDKyyifb

Co roku odnawiana jest jedna trzecia składu Rady. Liczące 193 państwa członkowskie Zgromadzenie Ogólne ONZ wybrało również do Rady Praw Człowieka Argentynę, Brazylię, Wybrzeże Kości Słoniowej, Estonię, Etiopię, Gabon, Japonię, Kazachstan, Kenię, Czarnogórę, Pakistan, Koreę Południową, Sierra Leone, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wenezuelę.

Osoby zasiadające w Radzie reprezentują swe państwa, a za właściwe kwalifikacje do uzyskania tego stanowiska uznaje się dokonania i sukcesy związane z walką o prawa człowieka. Nie istnieje jednak procedura, która w sposób wiarygodny sprawdzałaby, czy osoby kandydujące do Rady spełniają te kryteria.

Wiele organizacji zajmujących się prawami człowieka krytykowało więc kandydatów, przedstawionych między innymi przez Wybrzeże Kości Słoniowej, Etiopię, Gabon, Grecję, Pakistan i Wenezuelę, uznając ich za niemających kwalifikacji do uzyskania miejsc w Radzie.

Wszyscy kandydaci z konkurujących o miejsca pięciu krajów Zachodu zostali jednak uznani za spełniających wymagane kryteria. Rada Praw Człowieka ONZ ma siedzibę w Genewie; została powołana do życia w 2006 roku jako następczyni oenzetowskiej Komisji Praw Człowieka, krytykowanej za upolitycznienie i zdyskredytowanej ze względu na nieefektywność - przypomina AP. Rada bywa jednak również krytykowana, między innymi za wybieranie kandydatów oskarżanych o łamanie praw człowieka.

bDKyyifh

Administracja byłego prezydenta USA George'a W. Busha bojkotowała Radę tuż po jej utworzeniu ze względu na jej krytyczne nastawienie do Izraela i odmowę zajęcia stanowiska wobec poważnych przypadków łamania praw człowieka w Sudanie i innych krajach. W 2009 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zdecydował, że USA zgłoszą swą kandydaturę do Rady, starając się zarazem uczynić ją organizacją bardziej skuteczną - pisze AP.

_ - USA uznają, że Rada Praw Człowieka ma ewidentnie pewne wady ale jest to również organizacja, która w coraz większym stopniu dowodzi swej wartości i jesteśmy dumni, że przyczyniliśmy się do jej najlepszych decyzji w jej podejściu do Syrii, Sudanu i sytuacji w Libii _ - powiedziała ambasador USA przy ONZ Susan Rice. W Radzie według podziałów regionalnych zasiada 13 państw z Afryki, 13 z Azji, osiem z Ameryki Łacińskiej i Karaibów, sześć z Europy Wschodniej, a z grupy obejmującej Europę Zachodnią i resztę świata - siedem.

Czytaj więcej w Money.pl
Na klęsce Romneya najwięcej stracił... właściciel sieci kasyn Sheldon Adelson, przedsiębiorca z Nevady, właściciel jednej z największych w Stanach Zjednoczonych sieci kasyn, stracił na wyborach 54 mln dolarów.
Kubańczycy coraz częściej stawiają na Obamę W przeszłości kubańscy imigranci-naturalizowani obywatele USA, którzy przybyli tam po rewolucji na Kubie, masowo głosowali na Republikanów.
Obamę czeka ciężka kadencja. Teraz musi... Prasa: Dla wybranego ponownie na prezydenta Baracka Obamy zacznie się, ciężka praca, w tym wywiązanie się z obietnic, których nie dotrzymał.
bDKyyifC
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)