Notowania

szpital
04.06.2009 15:24

Radom: Szpital zapłaci zadośćuczynienie za podejrzenie o molestowanie dziecka

Sąd Okręgowy w Radomiu utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji, który przyznał 40 tys. zł zadośćuczynienia dla rodziców i ich dziecka od szpitala w Radomiu.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Sąd Okręgowy w Radomiu utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji, który przyznał 40 tys. zł zadośćuczynienia dla rodziców i ich dziecka od szpitala w Radomiu. *

Szpital niesłusznie podejrzewał, że dziewczynka była molestowana seksualnie. Sąd uznał, że ze strony szpitala doszło do "niedbalstwa".

Sąd Okręgowy w Radomiu uznał, że wyrok sądu rejonowego był trafny i oddalił apelację Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Wyrok SO jest prawomocny.

Szpital domagał się oddalenia wniesionego przez rodziców dziecka powództwa. Pełnomocnik szpitala tłumaczyła, że szpital miał obowiązek zawiadomić prokuraturę o swych podejrzeniach, a dalszy tok postępowania zależał już nie od niego, ale od sądu rodzinnego.

We wrześniu 2007 roku 3,5-letnia dziewczynka trafiła do radomskiego szpitala z bólem brzucha i biegunką. W trakcie leczenia dziecka w szpitalu wykonano serię podstawowych badań. Wówczas w moczu dziecka wykryto plemniki. Szpital zawiadomił prokuraturę i sąd rodzinny o możliwości molestowania, mimo że kolejne badania wykluczyły taką ewentualność. Na czas wyjaśniania sprawy przez sąd - około dwa miesiące - dziecko trafiło do rodziny zastępczej.

Biegły ginekolog stwierdził jednak, że dziewczynka nie była molestowana seksualnie. Według niego znalezienie plemników w moczu mogło być efektem pomyłki. Jego zdaniem być może wcześniej został zanieczyszczony nocnik, do którego dziecko się załatwiło i skąd mocz został zlany przez matkę do pojemnika oddanego do analizy. Mogło też dojść do pomyłki w laboratorium lub pomieszania próbki z inną.

Rodzice, czując się pokrzywdzeni, złożyli do sądu pozew z powództwa cywilnego, domagając się odszkodowania od szpitala. W grudniu ub. roku Sąd Rejonowy w Radomiu zasądził od szpitala 40 tys. zł zadośćuczynienia dla rodziców i dziewczynki. Od tego wyroku szpital odwołał się do Sądu Okręgowego w Radomiu. (PAP)

ilp/ bno/ mag/

Tagi: szpital, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz