Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Radziwiłł: zapowiedź decentralizacji NFZ to spełnienie naszych oczekiwań

0
Podziel się:

Zapowiedź decentralizacji Narodowego
Funduszu Zdrowia i zamiana go w konkurujące ze sobą fundusze
ubezpieczenia zdrowotnego to reforma, której samorząd lekarski od
dawna oczekiwał - powiedział prezes Naczelnej Izby Lekarskiej
Konstanty Radziwiłł, komentując zapowiedzi premiera dotyczące
reformy systemu ochrony zdrowia.

*Zapowiedź decentralizacji Narodowego Funduszu Zdrowia i zamiana go w konkurujące ze sobą fundusze ubezpieczenia zdrowotnego to reforma, której samorząd lekarski od dawna oczekiwał - powiedział prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł, komentując zapowiedzi premiera dotyczące reformy systemu ochrony zdrowia. *

Donald Tusk w swoim expose mówił, że jego rząd planuje przekształcenie NFZ w konkurujące ze sobą instytucje, a pacjent sam będzie decydował, gdzie chce się ubezpieczyć. Zapowiedział również decentralizację systemu zarządzania szpitalami i przekształcenie placówek należących obecnie do samorządów w spółki prawa handlowego. Premier podkreślił również konieczność podniesienia płac lekarzy i pielęgniarek. Zaznaczył, że nie zapomni o wynagrodzeniach stażystów i rezydentów, zapowiedział też łatwiejszy dostęp do specjalizacji.

"Bardzo ważna jest zapowiedź przeniesienia decyzji dotyczących ochrony zdrowia na szczebel regionalny; jak zrozumiałem, oznacza to rezygnację z zamiaru tworzenia ogólnopolskiej sieci szpitali. To nas cieszy, bo idzie w kierunku zmian, o jakie samorząd lekarski od dawna postulował" - ocenił zapowiedzi premiera Radziwiłł.

Podkreślił również, że bardzo ważna z punktu widzenia środowiska medycznego jest deklaracja dotycząca poprawy warunków wykonywania zawodów medycznych, w tym zwiększenia wynagrodzeń. "Co prawda nie było powiedziane, w jaki sposób miałoby to nastąpić, ale liczymy na to, że będzie to potem konkretyzowane" - powiedział prezes NIL.

Zwrócił też uwagę, że istotne są zapowiedzi Tuska dotyczące rozwoju zawodowego lekarzy oraz zwiększenia wynagrodzeń lekarzy i rezydentów, którzy przy podwyżkach są zazwyczaj pomijani. "W kwestii specjalizacji lekarskich jest wiele rzeczy do zrobienia, podobnie jeśli chodzi o lekarski egzamin państwowy. Premier zapowiedział, że ma zamiar go analizować; mam nadzieję, że oznacza to zrealizowanie postulatu wielu środowisk, żeby odbywał się on w trakcie stażu podyplomowego, a nie po jego zakończeniu" - powiedział Radziwiłł.

Prezes NIL wyraził zadowolenie, że premier zaprasza do debaty nad systemem opieki zdrowotnej także pracowników ochrony zdrowia i specjalistów w tej dziedzinie. "To mogłoby być dobra zapowiedź odpolitycznienia systemu ochrony zdrowia" - ocenił.

"Jedno, co mnie nieco rozczarowało, to brak zapowiedzi zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia, a to jest warunkiem powodzenia jakiejkolwiek reformy" - zaznaczył Radziwiłł. Powiedział, że z punktu widzenia samorządu lekarskiego jest to sprawa kluczowa. "W ramach tych konsultacji, o których premier mówił może się spodziewać z całą pewnością sugestii z naszej strony, że nie da się naprawić służby zdrowia bez zwiększonych nakładów" - podkreślił.

Zdaniem prezesa NIL, wiele rzeczy w expose Tuska budzi duży optymizm. "W tej chwili są to dosyć ogólne stwierdzenia, będziemy czekać na konkrety" - zapowiedział. (PAP)

akw/ itm/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)