Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rok po tragedii. Obeliski, tablice, ulice

0
Podziel się:

Obeliskami i tablicami pamiątkowymi, a także nadawaniem imienia Lecha i Marii Kaczyńskich ulicom, skwerom czy parkom uczczono w kraju i zagranicą pamięć pary prezydenckie tragicznie zmarłej w katastrofie pod Smoleńskiem.

Rok po tragedii. Obeliski, tablice, ulice
(Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej)
bETukwtN

Obeliskami i tablicami pamiątkowymi, a także nadawaniem imienia Lecha i Marii Kaczyńskich ulicom, skwerom czy parkom uczczono w kraju i zagranicą pamięć pary prezydenckiej tragicznie zmarłej w katastrofie pod Smoleńskiem.

Tablica poświęcona ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem znajduje się w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, gdzie spoczywa para prezydencka. Umieszczono na niej łacińską sentencję _ Corpora dormiunt, vigilant animae _ - _ Ciała śpią, dusze czuwają _ i napis: _ Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. _ i listę ofiar katastrofy.

Upamiętniająca Lecha i Marię Kaczyńskich oraz ofiary wypadku tablica znajduje się także w sanktuarium maryjnym w Tuchowie (woj. małopolskie). W jej centralnej części umieszczono pejzaż smoleński, na środku, na tle złamanej brzozy, przedstawiono fragment wraku samolotu.

bETukwtP

U góry, w koronie drzew, znajduje się płaskorzeźba Matki Bożej Katyńskiej, a u dołu zarys brukowanej drogi i napis _ Katyń - Smoleńsk 10.04.2010 _. Na lewym skrzydle tryptyku upamiętniono prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę, a na prawym ofiary katastrofy związane z ziemią tarnowską: Wiesława Wodę, Janusza Kurtykę, Wojciecha Seweryna i mjra Arkadiusza Protasiuka.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t79473.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/juz;4;marsze;na;10;kwietnia;bedzie;wiecej,12,0,798732.html) Już 4 marsze na 10 kwietnia. Będzie więcej?

14 kwietnia w Przemyślu (Podkarpackie) na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej odsłonięty zostanie obelisk upamiętniający zarówno zbrodnię katyńską, jak i katastrofę w Smoleńsku. Wymienione będą na nim nazwiska prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prezesa IPN Janusza Kurtyki, który był wykładowcą uczelni.

Lecha i Marię Kaczyńskich oraz pozostałe ofiary katastrofy upamiętnia także pomnik-tablica przy białostockim kościele Św. Rocha. Znajdują się na nim nazwiska ofiar i pęknięcie w kształcie krzyża.

bETukwtV

W Sopocie imię Marii i Lecha Kaczyńskich nadano Parkowi Południowemu, położonemu w pobliżu mola. Imię pary prezydenckiej nosi także gdyński park na Kamiennej Górze w centrum miasta, Lech Kaczyński jest również patronem ronda w Rumi. W czerwcu na ratuszu w Starogardzie Gdańskim zawiśnie tablica upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego, który gościł w tym mieście 5 czerwca 2009 r. Starogardzkie władze miasta ogłosiły konkurs na projekt tablicy. Okolicznościowa tablica ma także wspominać pozostałe ofiary tragedii pod Smoleńskiem.

W woj. śląskim imię Lecha Kaczyńskiego nosi multimedialna sala konferencyjna w otwartej w maju ub. r. nowej części siedziby śląsko-dąbrowskiej Solidarności. W Bydgoszczy od kilku miesięcy budowany jest most przez Brdę, który będzie nosił imię zmarłego prezydenta.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t130685.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rocznica;smolenska;bez;kaczynskiego,211,0,772051.html) Rocznica Smoleńska bez Kaczyńskiego?

Postać Lecha Kaczyńskiego upamiętniono także w Częstochowie. W pobliżu przebiegającej przez miasto drogi krajowej nr 1 odsłonięto okolicznościowe tablice i zasadzono Dęby Pamięci - jeden z nich poświęcono zmarłej głowie państwa.

bETukwtW

Nazwisko prezydenta znalazło się również na tablicy w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Ma również zostać umieszczone na pierwszym w woj. śląskim pomniku upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej, który ma stanąć w centrum Mysłowic.

Tablicę poświęconą kwietniowej tragedii wmurowano także w ścianę bielskiego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Podobne upamiętnienie zostanie odsłonięte 10 kwietnia na murze kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku (Wielkopolska).

Na Dolnym Śląsku imię Lecha Kaczyńskiego nosi skwer w Świdnicy. Imię tragicznie zmarłego prezydenta nadane zostanie także powstającej w centrum Kielc ulicy, która połączy ul. Warszawską z pl. św. Wojciecha.

10 kwietnia epitafium poświęcone pamięci prezydenta, jego małżonki i pozostałych ofiar katastrofy zostanie odsłonięte w Panteonie Pamięci Narodowej przy kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach.

bETukwtX

Na początku maja tablica upamiętniająca prezydenta, Przemysława Gosiewskiego i prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego prawdopodobnie zostanie odsłonięta także przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie.

Władze Koprzywnicy (pow. sandomierski) chcą zaś upamiętnić wizytę prezydenta Kaczyńskiego w miasteczku, która miała miejsce 12 maja 2009. Na płycie przy obelisku mają się znaleźć nazwiska prezydenta, posła Gosiewskiego oraz prezydenckich ministrów i funkcjonariuszy BOR, którzy towarzyszyli wówczas głowie państwa, i którzy zginęli w katastrofie.

W Łódzkiem imię Lecha Kaczyńskiego nosi największe w Sieradzu rondo, gdzie zbiegają się drogi krajowe w kierunku Poznania, Łodzi i Wrocławia. Także w podłódzkim Zgierzu rondo na skrzyżowaniu ulic Piątkowskiej, Kasprowicza i Bocznej nosi imię zmarłego prezydenta. Patronką niepublicznej szkoły dla dzieci niepełnosprawnych Fundacji _ Jaś i Małgosia _ w Łodzi ma zaś zostać Maria Kaczyńska, placówka chce jednak najpierw skonsultować decyzję z jej rodziną.

bETukwtY

W Poznaniu w pierwszą rocznicę katastrofy na stojącym w centrum pomniku Ofiar Katynia i Sybiru zostanie odsłonięta tablica z godłem i nazwiskami ofiar katastrofy.

W województwie warmińsko-mazurskim pamiątkową tablicę poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu umieszczono na murze kościoła w Turośli, zaś w Chełchach pod Ełkiem jego imię nadano szkole podstawowej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t84950.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/siwiec;ostro;polska;w;czarnej;dziurze,39,0,773927.html) Siwiec ostro: Polska w czarnej dziurze

Stolica uczciła pamięć pary prezydenckiej oraz innych zmarłych w katastrofie pracowników Kancelarii Prezydenta odsłonięciem tablicy w kaplicy Pałacu Prezydenckiego. Tablica upamiętniająca wszystkie ofiary znalazła się także na ścianie budynku.

Postać zmarłego prezydenta zostanie również uczczona tablicą w Muzeum Powstania Warszawskiego. Ofiarom katastrofy smoleńskiej poświęcony jest także pomnik na Wojskowych Powązkach. Ma on formę bloku białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części; jest on umieszczony na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu.

Lech i Maria Kaczyńscy zostali także uczczeni w wielu miastach poza granicami kraju. Najliczniejsze upamiętnienia zmarłego prezydenta znajdują się na Ukrainie. Imię Lecha Kaczyńskiego otrzymała jedna z ulic w Mukaczewie na ukraińskim Zakarpaciu i ulica w zamieszkałej niegdyś przez Polaków dzielnicy Hreczany w mieście Chmielnicki w środkowej części kraju. Jego imię nadano również części ul. Polskiej w centrum Odessy, gdzie odsłonięto także tablicę z płaskorzeźbą-popiersiem prezydenta.

Lech Kaczyński ma swoją ulicę także w stolicy Gruzji Tbilisi, parę prezydencką uhonorowano również ulicą w stolicy autonomicznej republiki gruzińskiej Adżarii Batumi. Tragicznie zmarły prezydent jest także honorowym patronem ulicy w Chicago w zamieszkałej przez Polonię części miasta, zwanej Władysławowem.

Czytaj w Money.pl

bETukwuq
wiadomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)