Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
10.06.2007 14:43

Rosja: Kreml: mamy wrażenie, że USA zamierzają poważnie przemyśleć ofertę Putina

Kreml odniósł wrażenie, że administracja amerykańska gotowa jest poważnie przemyśleć rosyjską propozycję, dotyczącą wspólnego wykorzystania dzierżawionej przez Rosję stacji radiolokacyjnej w Azerbejdżanie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kreml odniósł wrażenie, że administracja amerykańska gotowa jest poważnie przemyśleć rosyjską propozycję, dotyczącą wspólnego wykorzystania dzierżawionej przez Rosję stacji radiolokacyjnej w Azerbejdżanie.

Poinformował o tym w niedzielę doradca rosyjskiego prezydenta ds. polityki zagranicznej Siergiej Prichodźko.

"Wyczuliśmy, że nasi amerykańscy koledzy gotowi są poważnie to przemyśleć" - powiedział doradca Władimira Putina w wywiadzie dla telewizji Rossija.

Prichodźko, który był obecny przy rozmowach Putina z prezydentem USA George'em W. Bushem przy okazji szczytu G-8 w niemieckim Heiligendamm, podkreślił, że celem inicjatywy Rosji jest wyprowadzenie dialogu w sprawie tarczy antyrakietowej z "konfrontacyjnego schematu".

"Bardzo istotne wydało mi się to, że prezydent Bush powiedział, iż rozumie obawy Rosji i zamierza uczynić wszystko, co od niego zależne, aby te obawy rozwiać" - przekazał kremlowski urzędnik.

Poprzedniego dnia szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że Waszyngton powinien zamrozić negocjacje z Czechami i Polską w sprawie rozmieszczenia na ich terytorium elementów systemu obrony rakietowej USA do czasu, aż zbadana zostanie alternatywa zaproponowana przez Rosję.

"Trzeba zamrozić rozmieszczenie systemu antyrakietowego w Europie na czas zbadania, przeanalizowania i negocjacji (rosyjsko- amerykańskich) w tej kwestii" - powiedział Ławrow dziennikarzom w Moskwie.

Z kolei przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji, Konstantin Kosaczow oznajmił, że jeżeli po przedstawieniu przez Moskwę propozycji wspólnego użytkowania radaru w Azerbejdżanie Stany Zjednoczone nie zrezygnują z rozmów z Czechami i Polską, to będzie to oznaczać, iż prawdziwym celem instalacji tarczy antyrakietowej w Europie jest Rosja.

"Jeśli Amerykanie pójdą najkrótszą drogą - (powiedzą) +dziękujemy za ofertę, przyjmujemy ją, ale ze swoich planów ulokowania elementów systemu obrony przeciwrakietowej w Czechach i Polsce nie rezygnujemy+ - to będzie to namacalnym dowodem, że prawdziwym celem instalacji tarczy w Europie jest Rosja" -powiedział parlamentarzysta na spotkaniu z dziennikarzami w Moskwie.

Kosaczow dodał, że "jeśli USA przyjmą propozycję Putina, to będzie to pierwszy krok, który utoruje drogę do dalszego współdziałania nie tylko w sferze monitorowania sytuacji, lecz również realnych wspólnych działań".

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ klm/ mskr/

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz