Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rośnie liczba ofiar bakterii EHEC. Rosja zakazała importu warzyw

0
Podziel się:

Służby sanitarno-epidemiologiczne apelują o zachowanie higieny, częste mycie rąk oraz warzyw, także po ich obraniu. Uspokajają jednak, że w Polsce nie wykryto dotychczas żadnych zakażeń.

Rośnie liczba ofiar bakterii EHEC. Rosja zakazała importu warzyw
(PAP/EPA)

Do 14 wzrosła liczba osób, które zmarły w Niemczech w związku z zakażeniem groźnym szczepem pałeczki okrężnicy. Władze Hamburga poinformowały, że w czasie weekendu zgłoszono mniej nowych przypadków choroby, niż w poprzednich dniach.* *Do zatruć dochodzi po zjedzeniu sałaty, ogórków i surowych pomidorów - według mediów warzywa pochodziły z Hiszpanii.

aktualizacja: 18:25

- _ W Polsce do tej pory nie odnotowano zakażeń powiązanych z zatruciami pokarmowymi z Niemiec _ - poinformował zastępca głównego inspektora sanitarnego Jan Olgerbrand. Tymczasem Rosjanie rozważają wprowadzenie całkowitego zakazu importu warzyw z Unii Europejskiej.

Tymczasem pierwsze przypadki zatruć odnotowano także we Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Holandii. Z tego powodu Rosja wprowadziła już zakaz importu warzyw niemieckich i hiszpańskich i może go rozciągnąć na całą Unię Europejską stwierdzeniem w ogórkach z Hiszpanii bakterii EHEC, która spowodowała w Niemczech śmierć co najmniej 10 osób.

_ - Daliśmy odpowiednie polecenie służbom granicznym _ - powiedział w poniedziałek szef rosyjskich służb sanitarno-epidemiologicznych Giennadij Oniszczenko._ - Jeśli sytuacja się nie zmieni, zakażemy importu całej europejskiej produkcji warzywnej _ - dodał.

Pogorszył się stan pacjentki ze Szczecina

W szczecińskim szpitalu przebywa mieszkająca na stałe w Niemczech Polka, zakażona bakterią escherichia coli. Jak poinformowała rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Renata Opiela, stan pacjentki pogorszył się i jest określany jako ciężki. Kobietę przeniesiono na oddział intensywnej opieki medycznej. _ - Lekarze nie wykluczają, że konieczny będzie przeszczep nerki, pogłębiły się bowiem objawy niewydolności nerek _ - dodała rzeczniczka.

Według wywiadu lekarskiego kobieta przyjechała do Polski już z objawami choroby, trafiła do szczecińskiego szpitala około tygodnia temu. Opiela podkreśliła, że dokładny serotyp bakterii będzie znany po badaniach w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie. - _ Próbki zostaną wysłane jeszcze dziś _- powiedziała.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t132102.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/grozna;bakteria;z;niemiec;nie;grozi;polsce,39,0,839207.html) Groźna bakteria z Niemiec nie grozi Polsce

Dodała jednak, że występuje około 250 szczepów bakterii escherichia coli. - _ Jedyny znany w tej chwili związek zachorowania leczonej w Szczecinie pacjentki z serią zachorowań w Niemczech, to fakt, że przyjechała ona do Polski właśnie stamtąd _ - podkreśliła Opiela.

Dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń powiedział, że do sytuacji związanej z zatruciami w Niemczech trzeba podchodzić ze spokojem, ale także z czujnością. _ - Wielu Polaków podróżuje do Niemiec, nie możemy wykluczyć, że zakażenia wystąpią także w Polsce _ - podkreślił Grzesiowski.

_ - Żeby nie dochodziło do zakażeń, konieczna jest higiena uprawy i przygotowania warzyw, mycie przed spożyciem pod bieżącą, letnią wodą, a także właściwa obróbka termiczna _ - dodał.

Eksperci podkreślają, że zakażanie wywołane szczepem pałeczki okrężnicy escherichia coli mogło być spowodowane przez bakterie występujące np. w naturalnym nawozie używanym do uprawy ogórków. Takie warzywa nie powinny być w ogóle spożywane, ponieważ ich mycie nie wyeliminuje zagrożenia zakażeniem.

_ - W Polsce nie odnotowano przypadków zakażeń powiązanych z zatruciami z Niemiec, obecnie nie ma zagrożenia. Z tego co wiem, do Polski nie są importowane warzywa z północnych Niemiec, jednak nie można wykluczyć, że ktoś przywiezie je na własną rękę _ - powiedział Olgerbrand.

_ - Służby sanitarno-epidemiologiczne przez cały czas monitorują sytuację i są w stanie podwyższonej gotowości. Apelujemy o zachowanie higieny, częste mycie rąk oraz warzyw, także po ich obraniu _ - dodał.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t85479.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bakteria;ehec;w;hiszpanskich;ogorkach,163,0,839331.html) Bakteria EHEC w hiszpańskich ogórkach

Sanepid wydał specjalne zalecenia dla lekarzy. W przypadku podejrzenia zachorowania wskazane jest wykonanie badań w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny. W przypadku rozpoznania u pacjenta krwawej biegunki lub zespołu hemolityczno-mocznicowego lekarze powinni zgłaszać to do powiatowego inspektora sanitarnego.

Służby sanitarne apelują o szczególną ostrożność w spożywaniu warzyw importowanych z obszarów dotkniętych zachorowaniami lub z krajów wskazywanych jako możliwe źródło zakażenia. Trzeba zwracać uwagi na proces przygotowania do spożycia - chodzi przede wszystkim o ich dokładne mycie.

GIS zaleca osobom wyjeżdżającym do Niemiec unikanie spożywania surowych warzyw (ogórków, pomidorów i sałaty). Służby sanitarne podkreślają, że wskazana jest szczególna ostrożność w spożywaniu warzyw importowanych z obszarów dotkniętych zachorowaniami lub z krajów wskazywanych jako możliwe źródło zakażenia - chodzi przede wszystkim o ich dokładne mycie.

Z kolei Ministerstwo Rolnictwa uspokaja, że ryzyko pojawienia się w Polsce zarażonych bakteriami E. coli ogórków z Hiszpanii jest niewielkie. Resort ponownie zaapelował o kupowanie polskich warzyw.

Jednocześnie wiceminister rolnictwa Andrzej Butra powiedział, że nie można wykluczyć pojawienia się skażonych ogórków z Hiszpanii w Polsce, dlatego musimy być ostrożni.

POSŁUCHAJ WICEMINISTRA ROLNICTWA:

Andrzej Butra zwraca uwagę, że kupujemy ogórki w Hiszpanii głównie zimą, bowiem teraz mamy własną produkcję.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA BUTRY:

Od połowy maja w Niemczech notuje się gwałtowny wzrost występowania zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS) wywołanego wytwarzającym werotoksynę szczepem E. coli (STEC). Zespół hemolityczno-mocznicowy prowadzi do niewydolności nerek (żółtaczka, ściemnienie moczu, w skrajnych przypadkach bezmocz).

Zachorowania poprzedzone są najczęściej wystąpieniem biegunki z krwią. Ograniczają się do osób mieszkających lub w ostatnim czasie przebywających w północnych Niemczech przede wszystkim w landach Hamburg, Dolna Saksonia, Meklemburgia-Pomorze, ale są również doniesienia z Niemiec południowych i wschodnich.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t140430.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zatrucia;w;niemczech;coraz;wiecej;ofiar,241,0,840945.html) Zatrucia w Niemczech. Coraz więcej ofiar Warzywa z Półwyspu Iberyjskiego to nadal jedyne potwierdzone źródło zakażeń bakterią Escherichia coli w Niemczech.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t139372.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/uwaga;na;ogorki;bakteria;juz;w;austrii,185,0,840889.html) Uwaga na ogórki! Bakteria już w Austrii Potwierdzono dwa przypadki zatruć pokarmowych spowodowanych EHEC - oba u niemieckich turystów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)