Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO: do leczenia w szpitalach psychiatrycznych zgłaszane są także dzieci z dysleksją

0
Podziel się:

Według rzecznika praw obywatelskich Janusza
Kochanowskiego, umieszczanie małoletnich w szpitalach
psychiatrycznych jest często traktowane jako "środek wychowawczy".
Jak podkreślił RPO, do nieuzasadnionego leczenia opiekunowie
kierują często dzieci z dysleksją, trudnościami szkolnymi i
zespołem ADHD (nadpobudliwości psychoruchowej).

Według rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego, umieszczanie małoletnich w szpitalach psychiatrycznych jest często traktowane jako "środek wychowawczy". Jak podkreślił RPO, do nieuzasadnionego leczenia opiekunowie kierują często dzieci z dysleksją, trudnościami szkolnymi i zespołem ADHD (nadpobudliwości psychoruchowej).

Kochanowski skierował list do minister pracy i polityki społecznej Anny Kalaty w tej sprawie.

RPO podkreślił, że z analizy dokumentacji pobytu podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych w szpitalach psychiatrycznych (lata 2004-2006) wynika, że dochodzi do wielu nieprawidłowości przy kierowaniu dzieci do leczenia.

Pretekstem do podjęcia tej sprawy były doniesienia mediów o bezpodstawnym zamkniętym leczeniu psychiatrycznym wychowanków dolnośląskich domów dziecka. W maju 2006 w "Gazecie Wyborczej" opublikowano artykuł "Wakacje w szpitalu psychiatrycznym".

Według dziennika, dzieci przywozili do szpitala wychowawcy, zostawiali je i wracali. Ostatnia grupa przyjechała tam latem 2005 r. Wszystkie dzieci miały skierowania od psychiatry lub lekarza rodzinnego, ale nie wymagały leczenia zamkniętego. W zależności od wieku trafiały na zamknięty oddział dziecięcy lub młodzieżowy, gdzie miały kontakt z osobami leczącymi depresję, psychozy, anoreksję i bulimię. Spędzały tam kilka tygodni. Przez kilka pierwszych dni dzieci poddawano obserwacji. Nie mogły opuszczać zamkniętych oddziałów.

"Umieszczenie przymusowe w szpitalu psychiatrycznym, w świetle standardów w zakresie ochrony praw człowieka, jest okolicznością szczególną, wymagającą precyzyjnego przestrzegania przepisów, gdyż jest to ingerencja w podstawowe wolności człowieka. Dotyczy to w takim stopniu osób dorosłych, jak i małoletnich" - napisał Rzecznik.

Jak dodał, wobec wychowanków pozbawionych opieki rodziców państwo ma szczególny obowiązek ochrony ich praw. Według Kochanowskiego dochodzi jednak do wielu nieprawidłowości. RPO zaznaczył, że wychowawcy zgłaszają do leczenia psychiatrycznego dzieci z zaburzeniami zachowania, agresją, ADHD, dysleksją i trudnościami szkolnymi.

"Lekarze - zapewne z obawy przed odpowiedzialnością - przyjmują je na leczenie i wypisują z zaleceniem indywidualnego traktowania" - podkreślił Kochanowski.(PAP)

pro/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)