Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO: rekomendacje białego szczytu - krok w pożądanym kierunku

0
Podziel się:

Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz
Kochanowski uważa, że rekomendacje białego szczytu to "istotny
krok w pożądanym kierunku".

Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski uważa, że rekomendacje białego szczytu to "istotny krok w pożądanym kierunku".

W przesłanym PAP stanowisku Kochanowski ocenia, że niezależnie od zapowiedzianego przez premiera wzrostu składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne (o 1 proc. w 2010 r.) oraz przewidywanego wzrostu nakładów na służbę zdrowia w 2009 r. (o 4 mld złotych) "niezbędnym warunkiem przeprowadzenia efektywnych zmian jest zapewnienie innego rodzaju źródeł zwiększających poziom nakładów na ochronę zdrowia".

Rzecznik wymienia wśród nich: dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, wprowadzenie częściowej odpłatności za świadczenia zdrowotne i "zlikwidowanie nieuzasadnionych przywilejów" - czyli reformę KRUS-u.

Kochanowski wskazał przy tym, że projektowana instytucja Rzecznika Praw Pacjenta powinna podlegać RPO. "Wydaje się, że wzmocnienie istniejącej struktury - konstytucyjnego organu o szerokim zakresie kompetencji - będzie słusznym rozwiązaniem" - podkreślił RPO.

Przypomniał jednocześnie, że już obecnie jego urząd monitoruje sytuację pacjentów w systemie ochrony zdrowia, reprezentuje pacjentów przed organami władzy publicznej oraz występuje do władz publicznych w sprawach systemowych rozwiązań poprawiających ochronę i egzekwowanie praw pacjenta.

Za dobry pomysł RPO uznał stworzenie równoległego do NFZ płatnika, działającego jako prywatna instytucja ubezpieczeniowa oraz "nowe zdefiniowanie zadań samorządu".

"Odprowadzanie składek za osoby nie partycypujące w utrzymaniu systemu powinno być zadaniem pomocy społecznej, a więc gminy, a nie budżetu państwa" - podkreśla RPO.

Rzecznik zaznaczył jednocześnie, że "pewne grupy społeczne - jak osoby niepełnosprawne, znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej z powodów losowych, chorzy psychicznie, kobiety w ciąży, nieletni - powinny być traktowane w sposób szczególny; niezależnie od ich sytuacji materialnej powinna być im zapewniona opieka medyczna".

"Podobnie, procedury ratujące życie powinny być ogólnie dostępne" - podkreślił Kochanowski. (PAP)

js/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)