Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO w Niemczech o prawach pracowniczych i prawach człowieka

0
Podziel się:

O konieczności bliższej współpracy urzędów w związku z narastaniem migracji
zarobkowej i o potrzebie ochrony praw pracowniczych cudzoziemców rozmawiała w Niemczech RPO Irena
Lipowicz.

O konieczności bliższej współpracy urzędów w związku z narastaniem migracji zarobkowej i o potrzebie ochrony praw pracowniczych cudzoziemców rozmawiała w Niemczech RPO Irena Lipowicz.

Poinformowało o tym biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Podczas swojej wizyty w Niemczech RPO odwiedziła Schwerin i Paderborn. W Schwerin (Niemcy) uczestniczyła w posiedzeniu przewodniczących Komisji Petycji Bundestagu i Landtagów, w którym również uczestniczyli ombudsmani z Europy Środkowej i Wschodniej. W spotkaniu wzięła udział także reprezentacja Europejskiego Instytutu Ombudsmana.

W Paderborn natomiast RPO spotkała się z dyrektorem lokalnego Caritas Josefem Luttigiem. Rozmowy dotyczyły wspólnej kampanii polskiego i niemieckiego Caritas na rzecz legalizacji pracy polskich kobiet, opiekunek dla dzieci i osób starszych. Dotyczy to około 150 tys. kobiet.

Celem tych działań jest ograniczenie "szarej strefy", gdzie osoby pracujące pozbawione są wielu praw i zabezpieczenia socjalnego. Dla takich osób organizowane są jeszcze przed wyjazdem z Polski kursy przygotowawcze, a na miejscu otoczone są one opieką polskojęzycznego koordynatora projektu.

Rzecznik Praw Obywatelach uczestniczyła w odbywających się w Paderborn uroczystościach 20-lecia Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego. Polska ombudsman odznaczyła odznaką honorową RPO "Za zasługi dla ochrony praw człowieka" Karin Pohl, pielęgniarkę i działaczkę Towarzystwa, za wkład w rozwój współpracy polskiego i niemieckiego środowiska medycznego. Od wielu lat organizowała ona m.in. wymiany pielęgniarskie między Polską a Niemcami.

Odznaka "za zasługi dla ochrony praw człowieka" została ustanowiona w 2009 roku; może być nadawana Polakom i obywatelom państw obcych, organizacjom lub instytucjom za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw człowieka. Wśród odznaczonych jest m.in. Caritas, Federacja Rodzin Katyńskich, stowarzyszenie Memoriał i działacz społeczny Piotr Pawłowski.(PAP)

dom/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)