Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO zaniepokojony rozszerzającym się strajkiem lekarzy

0
Podziel się:

Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz
Kochanowski jest zaniepokojony rozszerzającym się strajkiem
lekarzy w szpitalach i przychodniach. Szczególną obawę rzecznika
budzi odmowa udzielania świadczeń zdrowotnych dzieciom w
szpitalach pediatrycznych.

Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski jest zaniepokojony rozszerzającym się strajkiem lekarzy w szpitalach i przychodniach. Szczególną obawę rzecznika budzi odmowa udzielania świadczeń zdrowotnych dzieciom w szpitalach pediatrycznych.

RPO zwrócił się z prośbą do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy Jolanty Orłowskiej-Heitzman, aby przedstawiła swoje stanowisko w tej sprawie.

"Będę zobowiązany za przekazanie informacji odnośnie działań Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy w tej materii, w szczególności w zakresie monitoringu sytuacji strajkowej lekarzy oraz odnośnie zamierzeń, jakie rzecznik zamierza podjąć w tej sprawie" - czytamy w liście przesłanym Orłowskiej-Heitzman, przekazanym w czwartek PAP.

Kochanowski napisał, że z informacji przedstawianych w mediach wynika, iż nasilają się sytuacje w szpitalach, w których zagrożone są podstawowe prawa pacjentów.

"Dochodzi bowiem do sytuacji, w której lekarze i zakłady opieki zdrowotnej odmawiają przyjęć pacjentów oraz udzielania zalecanych świadczeń zdrowotnych, w tym wykonywania zabiegów chirurgicznych" - czytamy w piśmie rzecznika.

Jego zdaniem, nie są również respektowane wcześniejsze ustalenia dotyczące terminu udzielanie porady lub przyjęcia do szpitala, wynikające z kolejności zgłoszenia się pacjenta do placówki medycznej.

Rzecznik przypomniał, że zgodnie z przepisami Kodeksu Etyki Lekarskiej, powołaniem lekarza jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego, zapobieganie chorobom, leczenie chorych oraz niesienie ulgi w cierpieniu.

"Najwyższym nakazem etycznym lekarza jest dobro chorego. Mechanizmy rynkowe, naciski społeczne i wymagania administracyjne nie zwalniają lekarza z przestrzegania tej zasady. Lekarz nie może odmówić pomocy lekarskiej w przypadkach nie cierpiących zwłoki, jeżeli pacjent nie ma możliwości uzyskania jej ze strony instytucji powołanych do udzielania pomocy" - uważa Kochanowski.

Zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej, lekarz decydujący się na uczestniczenie w zorganizowanej formie protestu nie jest zwolniony od obowiązku udzielania pomocy lekarskiej, o ile nie udzielenie tej pomocy może narazić pacjenta na utratę życia lub pogorszenie stanu zdrowia.

W czwartek w całym kraju trwają protesty służby zdrowia. Lekarze domagają się natychmiastowych podwyżek płac o 30 proc. i 100- procentowych podwyżek w przyszłym roku.(PAP)

eaw/ jer/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)