Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rusza Europejska Akademia Medialna - projekt europosła PiS

0
Podziel się:

Warsztaty dziennikarskie, spotkania z ludźmi mediów oraz dyskusje o
kształcie i wyzwaniach współczesnego dziennikarstwa mają wypełnić program zajęć w ramach
Europejskiej Akademii Medialnej.

Warsztaty dziennikarskie, spotkania z ludźmi mediów oraz dyskusje o kształcie i wyzwaniach współczesnego dziennikarstwa mają wypełnić program zajęć w ramach Europejskiej Akademii Medialnej.

Inicjatorem ruszającego w Katowicach projektu jest obecny europoseł PiS, a wcześniej komentator polityczny, dr Marek Migalski.

Przedsięwzięcie zainaugurowała w piątek konferencja "Media w Polsce 1989-2009". Zajęcia, adresowane do studentów - nie tylko dziennikarstwa - śląskich uczelni zaplanowano na okres między lutym a majem przyszłego roku.

Zdaniem dr. Migalskiego, nie ma sprzeczności w tym, że zajęcia uczące rzetelnego dziennikarstwa inspiruje polityk określonej opcji. "Na co dzień media egzaminują i oceniają polityków. Dziś to ja, polityk, mam okazję zadać dziennikarzom niewygodne, a nawet wredne pytania" - powiedział eurodeputowany, który prowadził piątkowe dyskusje z udziałem dziennikarzy ogólnopolskich i regionalnych mediów.

Podkreślił, że dzięki zajęciom studenci będą mogli lepiej poznać mechanizmy rządzące mediami i dziennikarstwem. "Oczywiście jest również tak, że to, jak będzie oceniana moja praca w Brukseli, zależy także od tego, jak będą działać śląskie media" - dodał Migalski, zaznaczając, że zależy mu na rzetelności i obiektywizmie mediów.

Zdaniem europosła, niezależność i obiektywizm mediów mobilizują polityków do pracy, natomiast stronniczość demotywuje. "Polityk, który wie, że niezależnie co zrobi i co powie, pewne media i tak napiszą o nim źle, mniej się stara" - ocenił.

Migalski podkreślił, że rozpoczynając projekt Europejskiej Akademii Medialnej chce nie tylko umożliwić młodym ludziom poznawanie tajników pracy dziennikarskiej, ale także zainicjować dyskusję nad stanem mediów w Polsce na tle europejskim.

"Celem Akademii jest pomoc młodym adeptom sztuki dziennikarskiej w rozwoju umiejętności warsztatowych i pogłębieniu wiedzy na temat zasad funkcjonowania mediów europejskich. Pragnę, aby to wydarzenie było wstępem do szerszej dyskusji na temat kondycji mediów w Polsce i jakości przekazu medialnego" - napisał dr Migalski w zaproszeniu do swojego projektu.

Jego zdaniem, rzetelne i obiektywne dziennikarstwo jest warunkiem podtrzymania i rozwoju demokracji. Dlatego - według Migalskiego - tak ważne jest jak najlepsze wykształcenie potencjalnych pracowników sektora mediów, tak by "swoją nienaganną postawą, wszechstronną wiedzą mogli w sposób najwłaściwszy oraz najbliższy obiektywizmowi kształtować opinię publiczną".

Piątkowa konferencja w Katowicach była podzielona na trzy panele dyskusyjne. Tematem pierwszego były media lokalne, podczas drugiego rozmawiano o dziennikarstwie informacyjnym i pracy reporterskiej, w trzecim - o polskiej publicystyce.

Uczestnikami dyskusji byli m.in. Dorota Gawryluk, Bronisław Wildstein, Jacek Karnowski, Piotr Zaremba, Rafał Ziemkiewicz, a także przedstawiciele regionalnych i lokalnych mediów na Śląsku.(PAP)

mab/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)