Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd chce skuteczniej przeciwdziałać handlowi ludźmi

0
Podziel się:

W związku z nasilającym się procederem handlu
ludźmi rząd chce przeprowadzić kampanię informacyjną skierowaną do
osób przybywających do Polski w celach zarobkowych a także do
Polaków wyjeżdżających do krajów UE w poszukiwaniu pracy.

W związku z nasilającym się procederem handlu ludźmi rząd chce przeprowadzić kampanię informacyjną skierowaną do osób przybywających do Polski w celach zarobkowych a także do Polaków wyjeżdżających do krajów UE w poszukiwaniu pracy.

W ostatnim czasie nasilił się proceder sprzedawania ludzi do pracy przymusowej oraz wzrosła liczba przypadków handlu dziećmi wykorzystywanymi do żebrania i świadczenia usług seksualnych - ocenia rząd, który we wtorek przyjął plan działań mający skuteczniej przeciwdziałać tym patologiom.

W przyjętym krajowym planie na lata 2009-2010 przedstawiono działania, których realizacja ma przyczynić się do skutecznego zwalczania tego zjawiska - poinformowało CIR w komunikacie przesłanym PAP.

Plan jest kontynuacją krajowych programów zwalczania i zapobiegania handlowi ludźmi, realizowanych od września 2003 r. Na początku lat 90. zaobserwowano w Polsce nasilenie się tego zjawiska; przez lata dominował handel kobietami wykorzystywanymi do prostytucji.

W związku z otwieraniem się polskiego rynku pracy zaplanowano przeprowadzenie kampanii informacyjnej skierowanej do osób przybywających do Polski w celach zarobkowych. "Chodzi głównie o obywateli Ukrainy i Białorusi, którym trzeba uświadomić ryzyko stania się ofiarami tego przestępstwa" - napisano w komunikacie.

Prowadzona będzie także kampania kierowana do obywateli Polski wyjeżdżających do krajów Unii Europejskiej w poszukiwaniu pracy. "Przewidziano akcję informacyjną adresowaną do młodzieży szkolnej z użyciem komiksu Rady Europy +Nie jesteś na sprzedaż+ w polskiej wersji językowej" - informuje CIR.

Plan przewiduje także utworzenie, w formie pilotażu, wojewódzkich zespołów ds. walki z handlem ludźmi, złożonych z przedstawicieli: policji, straży granicznej, prokuratury, wydziałów polityki społecznej urzędów wojewódzkich, inspekcji pracy i organizacji pozarządowych.

Zgodnie z planem, policja i SG będą wspólnie, raz w roku, sporządzać analizę dotyczącą efektów ścigania tego przestępstwa. Dla funkcjonariuszy tych służb organizowane będą szkolenia.

Organizacje zajmujące się walką z handlem ludźmi oceniają, że rokrocznie ofiarami handlu ludźmi może padać nawet 2,5 mln osób. Zaznaczają jednak, że tak naprawdę trudno określić rozmiar tego procederu. Według danych Komisji Europejskiej, w samej Europie proceder ten dotyczy ok. 100 tys. osób rocznie.

Międzynarodowe organizacje szacują, że ofiar handlu ludźmi związanych z Polską jako krajem pochodzenia, przeznaczenia i tranzytu może być nawet 15 tys. rocznie. Tymczasem oficjalne statystyki mówią o 1708 pokrzywdzonych w przestępstwie handlu ludźmi - w okresie od 1995 do 2006 r. Ofiary handlu ludźmi zmuszane są do pracy, żebractwa, kradzieży; coraz częściej proceder ten wiąże się także z handlem narządami. (PAP)

gdy/ malk/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)