27.2.Warszawa (PAP) - Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma m.in. przyjąć stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy dotyczącej powołania nowego 17. województwa - środkowopomorskiego.
Pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o wprowadzeniu zasadniczego, trójstopniowego podziału terytorialnego podpisało się ok. 140 tys. osób - mieszkańców Pomorza Środkowego.
Projekt ustawy dotyczący powołania województwa środkowopomorskiego trafił po raz pierwszy do Sejmu już w ubiegłej kadencji. Jednak prace nad nim się nie zakończyły i dlatego w nowej kadencji parlamentarnej musiał zostać zgłoszony ponownie.
W ubiegłym tygodniu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy.
Przedstawiciele Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, który złożył projekt w Sejmie, przekonują że społeczność Pomorza Środkowego nie zaakceptowała podziału administracyjnego regionu, ustalonego w 1998 r. podczas przygotowywania reformy administracyjnej kraju.
Według Eugeniusza Żubera, pełnomocnika Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, brak woj. środkowopomorskiego prowadzi do dyskryminacji ludności Pomorza Środkowego, dezintegracji więzi lokalnych, degradacji i marginalizacji regionu oraz jego "spustoszenia" gospodarczego. Utworzenie województwa - uważają wnioskodawcy - da impuls rozwojowy dla regionu, m.in. przyciągnie inwestycje.
Zgodnie z obywatelskim projektem, woj. środkowopomorskie zajmowałoby 18,8 tys. km. kw. powierzchni, liczyło ok. 1,1 mln mieszkańców, składałoby się z 15 powiatów i 90 gmin; siedzibą wojewody miałby być Koszalin.
Ministrowie mają także wypracować stanowisko wobec przygotowanego przez klub Samoobrony projektu ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, który dopuszcza odmowę zezwolenia na powstanie super- lub hipermarketów w przypadku negatywnej opinii rady gminy.
Rząd ma we wtorek przyjąć stanowisko także wobec obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Również ten projekt trafił do Sejmu w poprzedniej kadencji, ale prace nad nim nie zostały ukończone, w związku z czym został złożony ponownie.
Zakłada on, że ustawa dotycząca zawodu pielęgniarki i położnej będzie zawierała również zasady wynagradzania ich. Jeden z zapisów mówi, że pielęgniarka ma zarabiać co najmniej 80 proc. średniej płacy krajowej. Inny z zapisów projektu mówi o tym, by pielęgniarka i położna po 30 latach pracy w szpitalu miała prawo do wcześniejszej emerytury.
W programie wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów figuruje też projekt nowelizacji samorządowej ordynacji wyborczej oraz pakiet zmian w rozporządzeniach rządu dotyczących zasad wynagradzania m.in. członków gabinetów politycznych i doradców osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. (PAP)
mok/ lop/ kaj/