Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd m.in. o stanowisku na szczyt UE

0
Podziel się:

We wtorek przed południem rozpoczęło się posiedzenie rządu; ministrowie
wysłuchają m.in. informacji o stanowisku rządu na czwartkowy nieformalny szczyt Unii Europejskiej.
Rada Ministrów zajmie się też m.in. założeniami do projektu ustawy o kierujących pojazdami oraz
projektem ustawy o szczególnych uprawnieniach ministra skarbu.

We wtorek przed południem rozpoczęło się posiedzenie rządu; ministrowie wysłuchają m.in. informacji o stanowisku rządu na czwartkowy nieformalny szczyt Unii Europejskiej. Rada Ministrów zajmie się też m.in. założeniami do projektu ustawy o kierujących pojazdami oraz projektem ustawy o szczególnych uprawnieniach ministra skarbu.

Szefowie państw i rządów, którzy spotkają się w czwartek w Brukseli, mają zadecydować o obsadzie trzech unijnych stanowisk: przewodniczącego Rady Europejskiej, wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej i sekretarza generalnego Rady UE.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przedstawił w poniedziałek w Brukseli poprawioną polską propozycję, w której rząd domaga się specjalnej procedury selekcyjnej już tylko dla kandydatów na szefa unijnej dyplomacji, a nie - jak postulował wcześniej - także przewodniczącego Rady Europejskiej.

Sikorski powiedział na konferencji prasowej, że uznał argumenty szwedzkiego przewodnictwa. Stąd "doprecyzowanie" polskiej propozycji.

Polska proponuje trzyetapową procedurę wyboru szefa unijnej dyplomacji na szczycie w czwartek: po konsultacjach dwustronnych z krajami przewodnictwo ujawnia listę kandydatów, każdy z nich prezentuje siebie i swoją wizję sprawowania urzędu, a potem po dyskusji następuje głosowanie większością kwalifikowaną.

Ponadto na wtorkowym posiedzeniu ministrowie omówią założenia do projektu ustawy o kierujących pojazdami. Głównym celem ustawy jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez podniesienie kwalifikacji kierujących pojazdami i minimalizację negatywnych zjawisk związanych z uzyskiwaniem uprawnień do kierowania pojazdami, takich jak oszustwa, nierzetelne wykonywanie usług w zakresie szkolenia kierowców i korupcja.

CIR informuje, że projekt powstał jako odpowiedź na negatywne zjawiska związane z uzyskiwaniem uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi - jest także jednym z elementów działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków drogowych określonych w Programie Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Polsce GAMBIT 2000 i GAMBIT 2005.

Projekt wprowadza odrębne uregulowanie dotyczące: wymagań w stosunku do kierujących pojazdami silnikowymi, tramwajami, motorowerami, rowerami i pojazdami zaprzęgowymi, warunków, trybu i zasad uzyskiwania dokumentów stwierdzających posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami, nadzoru nad szkoleniem, egzaminowaniem i wydawaniem uprawnień do kierowania pojazdami oraz wymagań w stosunku do kierujących pojazdami uprzywilejowanymi.

Rząd rozpatrzyć ma też projekt ustawy o szczególnych uprawnieniach ministra skarbu państwa oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych, prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych, których mienie zostało ujawnione w jednolitym wykazie obiektów, instalacji, urządzeń i usług wchodzących w skład infrastruktury krytycznej.

Projekt zakłada, że minister skarbu może wyrazić sprzeciw wobec podjętej przez zarząd spółki uchwały lub innej dokonanej przez zarząd spółki czynności prawnej, której przedmiotem jest rozporządzenie składnikami mienia, stanowiące rzeczywiste zagrożenie dla funkcjonowania, ciągłości działania oraz integralności infrastruktury krytycznej.

Minister mógłby również sprzeciwić się uchwale organu spółki dotyczącej: rozwiązania spółki; zmiany przeznaczenia lub zaniechania eksploatacji składnika mienia spółki, zmiany przedmiotu przedsiębiorstwa spółki, zbycia albo wydzierżawienia przedsiębiorstwa spółki lub jego zorganizowanej części oraz ustanowienia na nim ograniczonego prawa rzeczowego.

Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował PAP w poniedziałek, że w przyszłym tygodniu rząd zajmie się projektem drugiej ustawy dotyczącej hazardu - tzw. technicznej.

Projekt ten zakłada, że tylko zarejestrowane w Polsce firmy bukmacherskie, działające oraz płacące podatki w kraju, będą mogły organizować zakłady wzajemne przez internet. Projekt ten dotyczy spraw technicznych i informatycznych i musi być przedmiotem notyfikacji UE. Ponieważ proces ten może potrwać najkrócej trzy miesiące, regulacje te wyłączono z projektu bazowego, czyli projektu ustawy o grach hazardowych, który rząd przyjął w ubiegłym tygodniu.

Tym projektem we wtorek zajmie się Sejm, zakłada on m.in. podwyższenie podatków w branży hazardowej, zakaz gier na automatach do hazardu poza kasynami, a także nie dopuszcza wideoloterii na polski rynek. (PAP)

mrr/ hgt/ mok/ par/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)