Notowania

wiadomości
01.04.2011 06:28

Rząd przejmuje operatora Fukushimy

Rząd przejmie kontrolę nad operatorem siłowni atomowych TEPCO.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rząd przejmie kontrolę nad operatorem siłowni atomowych TEPCO (Tokyo Electric Power Co.) obejmując pakiet akcji firmy, nie większy jednak niż 50 proc. - podaje Reuters powołując się na anonimowe źródło rządowe.

Firma TEPCO znalazła się w ogniu krytyki w związku z licznymi błędami popełnionymi podczas akcji ratunkowej w uszkodzonej elektrowni Fukushima I oraz fatalną komunikacją, która doprowadziła do konfliktów z dziennikarzami domagającymi się informacji o kryzysie w elektrowni atomowej.

TEPCO musi się liczyć z możliwością utraty płynności wobec kosztów odszkodowań, które może musieć wypłacić, szacowanych obecnie na około 133 mld dol. - obliczył w tym tygodniu Bank of America-Merrill Lynch. Raport banku przyśpieszył jeszcze oczekiwania, że rząd będzie musiał ratować finansowo największą siłownię w Azji - pisze Reuters.

Rośnie promieniowanie w wodzie morskiej. (NDTTV, ang.):

W środę firma poinformowała, że 24 mld, dol. jakie otrzymała w formie awaryjnych kredytów od największych japońskich banków nie pokryje jej rosnących kosztów, między innymi w związku z próbą opanowania sytuacji w Fukushimie. Wartość akcji TEPCO spadła o 80 proc. od katastrofy w Fukushimie.

We wtorek prezes TEPCO, 66-letni Masataka Shimizu został hospitalizowany z powodu nadciśnienia.

Według informatora Reutera rząd postara się uzyskać taki zakres kontroli nad TEPCO, który _ pozwoli mu wpływać w pewnym stopniu na zarządzanie _ firmą.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t135982.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fukushima;podlaczyli;zasilanie;ale;trzech;napromieniowalo,213,0,799701.html) Fukushima: Podłączyli zasilanie, ale trzech napromieniowało Władze twierdzą, że woda z kranu znów jest bezpieczna dla niemowląt.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t135370.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/maea;sytuacja;w;japonii;jeszcze;opanowana,42,0,795178.html) MAEA: Sytuacja w Japonii jeszcze opanowana Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej upomina unijnego komisarza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t136414.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezes;tepco;w;szpitalu;zalamanie,227,0,803043.html) Prezes TEPCO w szpitalu. Załamanie? Masataka Shimizu nie występuje publicznie. Pojawiło się mnóstwo spekulacji na temat jego kondycji psychicznej.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz