Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt noweli k.k.w., który ma usprawnić odbywanie kar

0
Podziel się:

Rząd przyjął we wtorek przedłożony przez
ministra sprawiedliwości projekt noweli kodeksu karnego
wykonawczego, który ma - zdaniem jego autorów - usprawnić
procedury związane z odbywaniem kar.

Rząd przyjął we wtorek przedłożony przez ministra sprawiedliwości projekt noweli kodeksu karnego wykonawczego, który ma - zdaniem jego autorów - usprawnić procedury związane z odbywaniem kar.

Projekt zakłada, że postanowienia wydawane w postępowaniu wykonawczym staną się wykonalne z chwilą ich wydania, nie zaś uprawomocnienia, jak to jest obecnie. Przewiduje ponadto zredukowanie czynności administracyjnych związanych z organizacją i dokumentacją przebiegu pracy, jakie wymagane są od podmiotów, który chcą zatrudnić więźniów.

Koszty ubezpieczenia skazanych od następstw nieszczęśliwych wypadków ponosić ma Skarb Państwa. Zwiększyć ma się także liczba miejsc, w których skazani mogą odbywać karę. Władze samorządowe będą mogły kierować ich np. do pracy w ośrodkach opieki społecznej, spółkach prawa handlowego, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii czy organizacjach charytatywnych.

Projekt wzmacnia rolę sądowego kuratora zawodowego, który odciąży sąd od niektórych czynności związanych z postępowaniem wykonawczym. Kurator będzie organizował pracę skazanych, wskazywał rodzaj, miejsce oraz termin jej rozpoczęcia. Będzie też utrzymywał stały kontakt z podmiotami zatrudniającymi skazanych oraz pouczał skazanych o konsekwencjach wynikających z uchylenia się od jej wykonywania.

Propozycje zakładają ponadto, że ściąganiem grzywien sądowych i opłat karnych zajmować ma się urząd skarbowy, a nie jak dotychczas komornicy.

Zmiany przewidują ponadto rezygnację z możliwości odraczania kary grzywny. Ma to poprawić ściągalność zasądzonych przez sąd kar pieniężnych, które mogą być również rozłożone na raty. Decyzję w tej sprawie mają podejmować urzędy skarbowe. Sąd będzie miał możliwość kontroli takich postanowień.

W projekcie doprecyzowano przepis dotyczący prawa wstępu Rzecznika Praw Obywatelskich - w każdym czasie i bez ograniczeń - do zakładów karnych, aresztów śledczych i innych miejsc, w których przebywają osoby pozbawione wolności. Takie same uprawnienia mają mieć prokuratorzy wykonujący czynności należące do zakresu ich działania.(PAP)

ktl/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)