Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd: wniosek do prezydenta ws. kontyngentu w Libanie

0
Podziel się:

Rząd wystąpił we wtorek do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o zatwierdzenie
przedłużenia do końca roku okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Tymczasowych Siłach ONZ
w Republice Libańskiej. Wniosek przedłożył Minister Obrony Narodowej.

*Rząd wystąpił we wtorek do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o zatwierdzenie przedłużenia do końca roku okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Tymczasowych Siłach ONZ w Republice Libańskiej. Wniosek przedłożył Minister Obrony Narodowej. *

Na mocy obowiązującego postanowienia prezydenta, polski kontyngent sił ONZ w Libanie pozostaje tam do końca sierpnia. Minister Klich przedłożył wniosek o wydłużenie pobytu kontyngentu od 1 września do końca grudnia 2009 r.

Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu, kontyngent ma wykonywać powierzone mu zadania operacyjne do końca listopada 2009 r., ale biorąc pod uwagę czas konieczny na jego wycofanie, faktyczny okres stacjonowania w Libanie powinien trwać do końca grudnia 2009 r.

Powodem wycofania polskich żołnierzy z misji ONZ jest przyjęta przez rząd w lutym strategia udziału w operacjach zagranicznych, zakładająca, że najważniejsze są misje NATO i Unii Europejskiej. Polacy wycofają się w tym roku z trzech misji ONZ - ze Wzgórz Golan na pograniczu syryjsko-izraelskim, z Libanu i Czadu. Resort podnosi też argument, że przyniesie to ograniczenie wydatków, co ma być istotne w kontekście znacznych cięć budżetu MON.

Kontyngent liczy do 500 żołnierzy i pracowników wojska. Koszty związane z jego użyciem w 2009 r. wyniosą ok. 57,3 mln zł, w tym ok. 19 mln zł zostanie zrefundowane przez ONZ. Główne zadania tymczasowych sił ONZ w Libanie wiążą się z utrzymaniem pokoju i bezpieczeństwa w regionie oraz wsparciem libańskiego rządu w odbudowie jego zwierzchności nad południowym Libanem po wycofaniu się z tego terytorium sił izraelskich. (PAP)

wkt/ wkr/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)