Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd zajmie się projektem zniesienia tzw. podatku Religi

0
Podziel się:

Propozycją zniesienia tzw. podatku Religi -
opłaty uiszczanej przez firmy ubezpieczeniowe na leczenie ofiar
wypadków komunikacyjnych - oraz projektem nowej ustawy o
finansach publicznych zajmie się we wtorek rząd.

Propozycją zniesienia tzw. podatku Religi - opłaty uiszczanej przez firmy ubezpieczeniowe na leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych - oraz projektem nowej ustawy o finansach publicznych zajmie się we wtorek rząd.

Z komunikatu CIR zamieszczonego na stronie internetowej Kancelarii Premiera wynika, że ministrowie omówią projekt zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana zakłada m.in. likwidację tzw. podatku Religi, czyli odprowadzania przez firmy ubezpieczeniowe do NFZ zryczałtowanej opłaty na leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych. W jej miejsce projekt wprowadza możliwość dochodzenia przez NFZ od sprawców wypadków drogowych lub ich ubezpieczycieli zwrotu kosztów leczenia poszkodowanych.

Projekt noweli, przygotowany przez resort zdrowia, wprowadza też mechanizm umieszczania w wykazie stanowiącym rozporządzenie ministra zdrowia świadczeń medycznych gwarantowanych lub niegwarantowanych w ramach powszechnego ubezpieczenia. Załącznikiem do noweli jest koszyk gwarantowanych świadczeń medycznych. Jego przygotowany przez resort projekt obejmuje kilka tysięcy świadczeń, które są już finansowane ze środków publicznych.

Rada Ministrów rozpatrzy także projekt ustawy o finansach publicznych oraz projekt przepisów wprowadzających tę ustawę.

W sierpniu tego roku minister finansów Jacek Rostowski mówił, że uchwalenie nowej ustawy o finansach publicznych nie da od razu znaczących oszczędności, ale zwiększy wiarygodność Polski jako dłużnika m.in. dzięki obniżeniu progów ostrożnościowych. Proponowana nowelizacja pozwoli także zaoszczędzić "relatywnie szybko" ok. 500 mln zł rocznie. Oszczędności te będą rosły.

Rostowski zapowiedział m.in. wprowadzenie zasady budżetowania zadaniowego do sektora finansów publicznych, planowania czteroletniego i nowego systemu budżetowania środków unijnych.

Reforma ma za zadanie uzdrowienie sektora finansów publicznych państwa, m.in. poprzez zmianę jego organizacji i wprowadzenie nowych rozwiązań systemowych. MF proponuje likwidację wszystkich państwowych i samorządowych (poza nielicznymi dziedzinami) zakładów budżetowych oraz gospodarstw pomocniczych, a także utworzenie specjalnej agencji wykonawczej odpowiedzialnej za realizację kluczowych zadań państwa.

Projekt zakłada również likwidację gminnych, powiatowych i wojewódzkich funduszy celowych. Pozostałe fundusze celowe stracą osobowość prawną i zaczną działać w postaci rachunków bankowych. Ograniczona zostanie liczba instytucji, które będą mogły bez kontroli rządu same projektować swoje wydatki budżetowe.

Rząd omówi ponadto program "Solidarność pokoleń" dotyczący działań na rzecz zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+. Program zakłada poprawę warunków pracy i promocję zatrudniania osób powyżej 55. roku życia przez dofinansowywanie szkoleń oraz zmniejszenie kosztów pracy. Program kładzie także nacisk na aktywizację dojrzałych bezrobotnych oraz niepełnosprawnych.

Z szacunków resortu pracy wynika, że Polska z 30-procentowym wskaźnikiem zatrudnienia osób w grupie wiekowej 55-64 lata zajmuje przedostatnie miejsce w Europie (w Szwecji odsetek ten sięga 70 proc.). Tymczasem Strategia Lizbońska zakłada, by do 2020 roku pracowało co najmniej 50 proc. osób powyżej 55. roku życia.

Ministrowie zajmą się też projektami zmian w ustawach: o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, o przeciwdziałaniu narkomanii, o działalności ubezpieczeniowej, o swobodzie działalności gospodarczej, o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Rząd rozpatrzy także projekt ustawy o partnerstwie publiczno- prywatnym.

Rada Ministrów ma przyjąć uchwałę w sprawie częściowego podziału rezerwy celowej na zwiększenie wynagrodzeń i limitów zatrudnienia wynikających ze zmian organizacyjnych i nowych zadań w państwowych jednostkach budżetowych w 2008 r. (PAP)

ura/ mmu/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)