Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd zajmie się sprawą firm poszkodowanych z powodu opcji

0
Podziel się

Na rozpoczętym we wtorek posiedzeniu rząd
zajmie się m.in. projektem ustawy, która umożliwi firmom mającym
problemy z powodu opcji walutowych wspólne występowanie do sądu z
roszczeniami.

bEiiyqOJ

Na rozpoczętym we wtorek posiedzeniu rząd zajmie się m.in. projektem ustawy, która umożliwi firmom mającym problemy z powodu opcji walutowych wspólne występowanie do sądu z roszczeniami.

Projekt ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym umożliwi wspólne wystąpienie do sądu grupie liczącej co najmniej 10 firm. Ich sytuacja prawna związana z zawartymi z bankami umowami na opcje musi być podobna. Sprawy w postępowaniu grupowym mają rozpatrywać sądy okręgowe w składzie trzech sędziów zawodowych.

Przez postępowanie grupowe - jak napisano w uzasadnieniu projektu - odciąża się sądy od rozpatrywania wielu podobnych spraw różnych podmiotów oraz zmniejsza się też koszty postępowania (np. dzięki wspólnemu postępowaniu dowodowemu).

bEiiyqOL

O tym, że rząd przygotowuje taki projekt poinformował w zeszłym tygodniu wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Jednocześnie Szejnfeld zachęcał wówczas do polubownego załatwiania sporów. Przekonywał, że najskuteczniejszym sposobem rozwiązywania problemów związanych z opcjami walutowymi są bezpośrednie porozumienia między bankami i firmami.

Rząd ma też omówić przygotowania do obchodów 5. rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Polska przystąpiła do UE 1 maja 2004 roku.

Jednym z najważniejszych elementów obchodów będzie zaplanowana na 30 kwietnia konferencja z udziałem premiera Donalda Tuska oraz przewodniczących Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso i Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Poetteringa - powiedział PAP minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

Według Dowgielewicza powstanie też raport podsumowujący 5 lat członkostwa Polski w UE. Dokument zostanie ogłoszony prawdopodobnie w drugiej połowie kwietnia.

bEiiyqOR

Rada Ministrów ma zająć się także projektem noweli ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, projektem ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych oraz projektem rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Rząd rozpatrzy też projekt uchwały w sprawie Krajowego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na lata 2009-2011. (PAP)

laz/ la/ mow/

bEiiyqPm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)