Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sanepid sprawdza, czy w Polsce jest zatrute mleko

0
Podziel się:

Kontrolerzy sprawdzą, czy na rynek trafiło chińskie mleko w proszku, skażone melaminą.

Sanepid sprawdza, czy w Polsce jest zatrute mleko
(PAP/EPA)

Kontrolerzy Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprawdzają, czy na polski rynek nie trafiło nielegalnie sprowadzone chińskie mleko w proszku, skażone melaminą.

Główny inspektor sanitarny Andrzej Wojtyła wydał polecenie, by zwracano szczególną uwagę podczas rutynowych kontroli w obiektach wprowadzających żywność do obrotu na ewentualną obecność mleka niewiadomego pochodzenia.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar powiedział, że jak na razie nie ma żadnych sygnałów dotyczących ewentualnych nieprawidłowości i zagrożeń. Podkreślił także, iż do żadnego z krajów UE - w tym Polski - nie jest importowane mleko z Chin.

_ - Mogło się jednak zdarzyć, że ktoś sprowadził je na własną rękę, np. z powodu niskiej ceny lub trafiło do Polski przez kraje trzecie. Kontrolerzy przy okazji rutynowych czynności sprawdzają, czy zakłady spożywcze sprzedające mleko w proszku lub używające go m.in. do produkcji ciast i słodyczy, posiadają odpowiednią dokumentację _ - powiedział Bondar.

Według ostatnich doniesień władz w Pekinie, po spożyciu skażonego mleka zachorowało w Chinach 54 tys. dzieci, przy czym stan 104 jest uważany za ciężki. Czworo dzieci zmarło.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że skażone mleko w proszku mogło być nie tylko legalnie importowane, ale także szmuglowane poza granice Chin.

Jak podała w środę agencja AP, importu chińskich produktów mleczarskich zakazały Indonezja, Kolumbia, Singapur, Bangladesz, Brunei, Japonia, Malezja, Filipiny, Tajwan, Burundi, Kenia i Gabon.

Wśród państw, które ostatnio wprowadziły nakaz badań towarów importowanych z Chin są Kanada i Australia. Nasilenie kontroli importu wyrobów zawierających mleko w proszku, np. czekolady, poleciła służbom celnym także Unia Europejska.

| CO TO JEST MELAMINA? |
| --- |
| Melamina służy do wyrobu żywic syntetycznych. W żywności może pojawić się na przykład w wyniku migracji z opakowań impregnowanych tymi żywicami. Jest określana jako substancja niebezpieczna dla zdrowia. Wywołuje m.in. kamicę nerkową. |

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)