Notowania

schetyna
01.12.2011 11:45

Schetyna o słowach Sikorskiego. "To jest głos całego rządu"

Schetyna przekonuje, że wystąpienie ministra rozpoczyna debatę na temat przyszłości UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Jak zaznaczył szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, wystąpienie ministra rozpoczyna debatę na temat przyszłości UE. _ - Potraktujmy te tygodnie, miesiące jako okazję, aby zbudować polskie stanowisko w tej sprawie _ - mówił Grzegorz Schetyna.

To jest głos nie tylko ministra spraw zagranicznych, ale całego rządu - tak określił poniedziałkowe wystąpienie szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Berlinie szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

_ Premier mówi ustami szefa MSZ. To jest przedstawiciel rządu odpowiedzialny za politykę zagraniczną. To jest głos nie tylko szefa MSZ, ale całego rządu. To jest oczywiste _ - powiedział dziennikarzom w Sejmie Schetyna. Dodał, że w jego ocenie szef MSZ _ zawsze występuje w imieniu rządu, także premiera, nie tylko swoim własnym _.

14 grudnia rząd przedstawi w Sejmie informację w sprawie polityki zagranicznej - zapowiedziała marszałek Sejmu Ewa Kopacz. W czwartek zwrócił się o to do Kopacz premier Donald Tusk.

Schetyna pytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy nie za późno ustalono sejmową debatę, odpowiedział: _ Nie. Uważam, że w takim sprawach delikatnie, ale uważnie trzeba mówić. Należy mieć czas i dystans. Nie można tworzyć w polityce zagranicznej poletka do kłótni i sporów, do rozgrywania konfliktów wewnętrznych _.

Schetyna wyraził nadzieję, że debata, która ma się odbyć, pokaże, iż parlamentarzyści są w stanie rozmawiać o polityce zagranicznej i o polskiej racji stanu w spokojny sposób.

Pytany, czy zgadza się z wizją, że Niemcy powinny przewodzić reformom UE, powiedział: _ Jest bardzo ciekawa. Bardzo twardo postawiona, ale po to, by wywołać debatę. Wszystko jest dyskusyjne i otwarte. Minister Sikorski niczego nie zamyka. Otwiera rozmowę na trudny temat _.

Jak zaznaczył Schetyna, od premiera oczekuje teraz dalszej inicjatywy i pójścia tropem, który wyznaczył szef MSZ. _ Aby ten głos Polski był słyszalny i możni w Europie odnosili się do niego. - To jest zasadnicza sprawa w kwestii, jak ma wyglądać Europa i jaka ma być jej przyszłość _ - zaznaczył.

W wystąpieniu na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej w Berlinie Sikorski zaproponował m.in. zmniejszenie i wzmocnienie KE, ogólnoeuropejską listę kandydatów do europarlamentu, połączenie stanowisk szefa KE i prezydenta UE. Mocny apel o obronę strefy euro skierował do Niemiec, jako największej gospodarki UE.

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział w radiowej Trójce, że wystąpienie Sikorskiego to nie było oficjalne stanowisko rządu, lecz zaproszenie do debaty o kształcie UE i o kryzysie. Dodał, że przemówienie ministra było konsultowane z premierem.

Graś podkreślił, że wystąpienie miało charakter _ nieformalny _. Jak zaznaczył, oficjalne stanowiska rządu komunikuje premier.

O wystąpieniu Radosława Sikorskiego czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t129102.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/tusk;musial;wiedziec;o;tym;co;powie;sikorski,149,0,979093.html) Tusk musiał wiedzieć o tym, co powie Sikorski Dariusz Rosati ocenia ostre przemówienie szefa MSZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t18675.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/oni;sa;zachwyceni;slowami;sikorskiego,167,0,978855.html) Oni są zachwyceni słowami Sikorskiego To wielkie europejskie przemówienie - tak niemiecka prasa komentuje wystąpienie szefa polskiego MSZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komorowski;karci;sikorskiego;za;niemcy,181,0,978869.html) Komorowski karci Sikorskiego za Niemcy Prezydent przyznał, że potrzebna jest debata na temat przyszłości Europy. Wytknął jednak, co minister zrobił nie tak jak trzeba.
Tagi: schetyna, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz