Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat debatował nad nowelizacją tzw. ustawy podwyżkowej

0
Podziel się:

W Senacie odbyła się w czwartek debata nad
nowelą tzw. ustawy podwyżkowej dla pracowników ochrony zdrowia.
Senatorowie, przychylając się do prośby pielęgniarek, nie wnieśli
do niej żadnych poprawek. Podkreślali jednak, że nowela psuje
system i trzeba się z niej jak najszybciej wycofać.

W Senacie odbyła się w czwartek debata nad nowelą tzw. ustawy podwyżkowej dla pracowników ochrony zdrowia. Senatorowie, przychylając się do prośby pielęgniarek, nie wnieśli do niej żadnych poprawek. Podkreślali jednak, że nowela psuje system i trzeba się z niej jak najszybciej wycofać.

Nowela gwarantuje pracownikom służby zdrowia utrzymanie 30-proc. podwyżek uzyskanych w 2006 roku i wpisanie ich do pensji zasadniczej.

Podnosi także od października tego roku, we wszystkich szpitalach, wskaźnik kosztów świadczeń medycznych z 0,56 do 0,65. Według nowelizacji, minimum 40 proc. wzrostu wartości kontraktu placówki medycznej musi być, pod groźbą sankcji, przeznaczone na wzrost płac jej pracowników.

Senator Władysław Sidorowicz (PO) powiedział, że nowelizacja jest antysystemowa, bo sprawia, iż Narodowy Fundusz Zdrowia musi "znaczyć" pieniądze na podwyżki, zamiast przekazywać je ogólnie na świadczenia medyczne.

Dodał, że PO wie, iż przyjęcie nowelizacji jest konieczne ze względu na oczekiwania społeczne i dlatego będzie głosować za jej przyjęciem. Zaznaczył jednak, że z tego typu praktyką trzeba będzie jak najszybciej skończyć.

Janina Fetlińska z PiS podkreśliła, że przyjęcie noweli uspokaja pewien niepokój społeczny związany z obawą, iż podwyżki z 2006 r. przepadną oraz pokazuje konsekwencję rządu, który wywiązuje się ze swoich obietnic.

Dodała, że aby nowelizacja nie psuła systemu muszą być jak najszybciej, może już do końca roku, wycenione procedury medyczne zawarte w tzw. koszyku świadczeń gwarantowanych.

Stanisław Karczewski (PiS) powiedział, że nowelizacja jest także efektem nieuczciwych zachowań menedżerów ochrony zdrowia, którzy często szukają oszczędności kosztem pracowników.

Głosowanie nad nowelizacją odbędzie się pod koniec posiedzenia Senatu. (PAP)

bos/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)