Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senat za ustawą o rezerwach strategicznych

0
Podziel się:

Senat przyjął ustawę o rezerwach strategicznych. Przewiduje ona m.in., że
minister gospodarki opracuje rządowy program rezerw strategicznych, a przechowywane rezerwy nie
będą musiały być własnością Skarbu Państwa; będą mogły być np. kupione lub wynajęte.

Senat przyjął ustawę o rezerwach strategicznych. Przewiduje ona m.in., że minister gospodarki opracuje rządowy program rezerw strategicznych, a przechowywane rezerwy nie będą musiały być własnością Skarbu Państwa; będą mogły być np. kupione lub wynajęte.

Senat wniósł w czwartek kilka poprawek do ustawy o charakterze legislacyjnym i doprecyzowującym. Za przyjęciem ustawy głosowali wszyscy senatorowie.

Nowe prawo ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o rezerwach państwowych. Zamiast dwóch rezerw - mobilizacyjnej i gospodarczej, będzie jedna - strategiczna. Minister gospodarki będzie miał prawo tworzenia, udostępnienia i likwidacji tych rezerw. Szef resortu będzie też sprawował nadzór nad rezerwami poprzez Agencję Rezerw Materiałowych.

Jednym z podstawowych rozwiązań jest przekazanie ministrowi gospodarki kompetencji dotyczących opracowania rządowego programu rezerw strategicznych. Szef resortu będzie współpracował przy tym z innymi ministrami i organami administracji rządowej, które realizują zadania w zakresie bezpieczeństwa i obronności państwa. Program rezerw ma być uchwalany na pięć lat, ale co roku będzie można wprowadzać do niego korekty.

Agencja Rezerw Materiałowych może podmiotom prywatnym umożliwić przechowywanie tych rezerw.

Najważniejszym zadaniem nowej ustawy jest utworzenie nowoczesnego, dynamicznego i przejrzystego systemu rezerw oraz precyzyjne określenie zadań i kompetencji przy ich tworzeniu, przechowywaniu i wykorzystaniu.

Teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu. (PAP)

dol/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)