Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senatorowie PiS przygotowali projekt uchwały ws. szczytu UE

0
Podziel się:

Klub PiS przygotował projekt senackiej
uchwały popierającej stanowisko rządu przed rozpoczynającym się w
czwartek szczyt Unii Europejskiej w Brukseli. W projekcie, którego
autorem jest senator PiS Andrzej Mazurkiewicz, podkreślono, że
ewentualne zmiany w systemie głosowania w Radzie UE powinny
zapewnić obywatelom wszystkich państw Unii "realny wpływ na
podejmowane decyzje".

Klub PiS przygotował projekt senackiej uchwały popierającej stanowisko rządu przed rozpoczynającym się w czwartek szczyt Unii Europejskiej w Brukseli. W projekcie, którego autorem jest senator PiS Andrzej Mazurkiewicz, podkreślono, że ewentualne zmiany w systemie głosowania w Radzie UE powinny zapewnić obywatelom wszystkich państw Unii "realny wpływ na podejmowane decyzje".

Mazurkiewicz powiedział w środowej rozmowie z PAP, że projektem jeszcze w środę zajmą się na wspólnym posiedzeniu senackie komisje spraw zagranicznych, ds. UE oraz ustawodawcza, tak by projekt uchwały mógł zostać przyjęty podczas środowych obrad Senatu.

W projekcie uchwały podkreślono, że "gwarancją solidarności wewnątrz UE" jest obowiązujący obecnie system nicejski, wprowadzony przez traktat nicejski z 2000 roku. Przyjęto tam, że cztery najludniejsze państwa (Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Francja i Włochy) mają po 29 głosów, a wraz ze zmniejszającą się liczbą ludności redukuje się także liczba głosów - od 27 w przypadku Polski i Hiszpanii po 3 w przypadku Malty.

W projekcie napisano, że "jakiekolwiek zmiany w tym systemie powinny respektować postulat zachowania równowagi w procesie decyzyjnym między dużymi, średnimi i małymi państwami członkowskimi".

"Senat RP oczekuje również, że ewentualne zmiany w obowiązującym systemie głosowań nie będą pozostawały w sprzeczności z dążeniem do zapewnienia obywatelom wszystkich państw członkowskich realnego wpływu na podejmowane decyzje" - czytamy w projekcie.

"Uważamy, że unikanie tego tematu nie rozwiązuje problemu" - podkreślono.

"Od polskiej delegacji uczestniczącej w posiedzeniu Rady Europejskiej Senat RP oczekuje skutecznej obrony tych zasad w pracach nad mandatem dla konferencji międzyrządowej zwołanej w sprawie reformy traktatowej" - czytamy w projekcie uchwały.

Planowany na czwartek i piątek unijny szczyt ma przyjąć mandat na negocjacje w sprawie nowego traktatu UE. We wtorek zarówno prezydent Lech Kaczyński, jak i premier Jarosław Kaczyński podkreślali, że Polska nie łagodzi swego stanowiska w sprawie sytemu głosowania w Radzie UE.

Polski rząd opowiada się za tzw. systemem pierwiastkowym, który polega na tym, że siła głosów poszczególnych państw członkowskich jest obliczana za pomocą pierwiastka z liczby ludności danego kraju. Jest to rozwiązanie korzystniejsze dla małych i średnich krajów, tracą duże państwa, jak Niemcy.

Tymczasem w projekcie mandatu, przygotowanym przez Niemcy, kończące w czerwcu przewodnictwo w Unii, zachowano kwestionowany przez Polskę system tzw. podwójnej większości głosów.(PAP)

hgt/ ura/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)