Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senatorowie PO pisali do ministra sprawiedliwości o korupcji w szczecińskim ZUS

0
Podziel się:

Senator PO Anna Sztark powiedziała we wtorek w rozmowie z PAP, że kilka
miesięcy temu o podejrzeniu korupcji w szczecińskim oddziale ZUS poinformowała ministra
sprawiedliwości Andrzeja Czumę.

Senator PO Anna Sztark powiedziała we wtorek w rozmowie z PAP, że kilka miesięcy temu o podejrzeniu korupcji w szczecińskim oddziale ZUS poinformowała ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumę.

Na polecenie szczecińskiej prokuratury ABW zatrzymała we wtorek pod zarzutem korupcji prezesa ZUS Sylwestra R., trzech członków kierownictwa szczecińskiego oddziału ZUS, w tym jego dyrektora, a także prywatnego biznesmena.

"Nie było to zawiadomienie wprost, tylko razem z kolegą Janem Olechem, też senatorem, złożyliśmy oświadczenie do pana ministra Czumy. Chodziło o informację, jaką otrzymał w czasie dyżuru senatorskiego Jan Olech od jednego pana, że były niedwuznaczne próby wymuszenia na nim przekazania jakiejś drobnej darowizny na rzecz dyrektora ZUS w Szczecinie. O ile pamiętam, chodziło o jakieś przetargi. Ten mężczyzna, zdaje się, startował w jakimś przetargu" - powiedziała senator.

Dodała, że pismo w tej sprawie do ministra trafiło w lutym lub marcu tego roku. "Co z naszą informacją zrobił minister Czuma, nie wiem. Nie otrzymaliśmy od niego żadnych informacji na ten temat" - powiedziała.

Żadnych komentarzy na ten temat nie udzielają ani Prokuratura Krajowa, ani Prokuratura Okręgowa w Szczecinie prowadząca śledztwo, w którym postawiono zarzuty m.in. prezesowi ZUS oraz prezesowi szczecińskiego oddziału. Natomiast szczeciński poseł PO Michał Marcinkiewicz powiedział PAP, że od momentu powołania na szefa Oddziału ZUS w Szczecinie Tadeusza D. regionalne struktury Platformy miały do niego wiele zastrzeżeń.

"Od początku protestowaliśmy przeciwko tej nominacji. Docierały do nas informacje od wieloletnich pracowników ZUS, że D., który już wcześniej pełnił funkcję dyrektora oddziału, jest niekompetentny" - powiedział Marcinkiewicz.

Dodał, że D. był wiązany z lokalnym SLD, z ramienia którego pełnił funkcje samorządowe.

"Interweniowaliśmy jako parlamentarzyści, by dokonać zmiany na stanowisku szefa Oddziału ZUS w Szczecinie. Obiecywano nam, że zostanie rozpisany konkurs na to stanowisko" - podkreślił poseł.

Tadeusz D. z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych związany jest od 1969 r. Wówczas rozpoczął pracę w Oddziale ZUS w Szczecinie jako referent. Przeszedł przez wszystkie szczeble kariery. Od 1982 do 1999 roku pracował na stanowisku dyrektora Oddziału ZUS w Szczecinie. W 1999 roku - przez 9 miesięcy pełnił funkcję dyrektora Oddziału ZUS w Gorzowie Wlkp. a następnie - do 2002-go roku pracował jako główny specjalista w Oddziale ZUS w Poznaniu. W tym samym roku powrócił do Szczecina. Na stanowisku dyrektora pracował nieprzerwanie do czerwca 2007 roku. Od 29 listopada 2007 roku - decyzją Prezesa ZUS - ponownie objął stanowisko dyrektora Oddziału ZUS w Szczecinie. (PAP)

epr/ sibi/ malk/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)