Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Serial o "Cudzie nad Wisłą" - 200 aktorów, kaskaderzy, pirotechnicy

0
Podziel się:

Około 200 aktorów wystąpi w serialu TVP "1920. Biało-czerwone",
przedstawiającym jeden z najważniejszych momentów w dziejach Polski - walkę o niepodległość w 1920
r. Na planie telewizyjnej produkcji pracują także kaskaderzy, pirotechnicy i grupy rekonstrukcyjne.

Około 200 aktorów wystąpi w serialu TVP "1920. Biało-czerwone", przedstawiającym jeden z najważniejszych momentów w dziejach Polski - walkę o niepodległość w 1920 r. Na planie telewizyjnej produkcji pracują także kaskaderzy, pirotechnicy i grupy rekonstrukcyjne.

Zdjęcia - które trwają od 7 sierpnia - były już kręcone m.in. we wsi Biejków nad Pilicą (Mazowsze). Reżyserem serialu jest Maciej Migas.

W obsadzie znaleźli się m.in.: Wojciech Zieliński, Jakub Wesołowski, Tomasz Borkowski, Eryk Lubos, Michał Żurawski, Karolina Chapko, Monika Kwiatkowska, Danuta Stenka i Krzysztof Globisz. W postać Józefa Piłsudskiego wcieli się Mirosław Baka.

"Powstanie 13 odcinków. Mamy zaplanowanych około 80 dni zdjęciowych. Zdjęcia będą realizowane w okolicach Warszawy, a także m.in. w Rzeszowie i Sanoku. Potrwają do listopada" - powiedziała PAP Beata Pisula, producent wykonawczy serialu.

Przed rozpoczęciem zdjęć aktorzy przeszli specjalne kilkutygodniowe szkolenie; uczyli się m.in. jazdy konnej w Łomiankach, gdzie filmową stajnię treningową prowadzi Jerzy Celiński - opowiadała producentka.

"1920. Biało-czerwone", serial historyczno-sensacyjny z elementami przygodowymi, będzie miał trzech głównych bohaterów - Polaków, których losy się skrzyżują: oficera rosyjskiej armii Bronka Jabłońskiego (zagra go Wesołowski), podporucznika w armii niemieckiej Władka Jarocińskiego (w tej roli Zieliński) oraz porucznika wojsk monarchii austrowęgierskiej Józefa Szymańskiego (Tomasz Borkowski).

"Bohaterowie spotkają się w pierwszym odcinku i połączy ich przyjaźń. Każdy z trzech młodych mężczyzn usiłował po pierwszej wojnie światowej ułożyć sobie życie w niepodległej Polsce. Niestety, wybuch kolejnej wojny pokrzyżował ich plany" - powiedział PAP reżyser Maciej Migas. Jak opowiadał, Władek pochodzi z Wielkopolski, z chłopskiej rodziny, Józef - ze Lwowa, gdzie skończył politechnikę, kształcąc się na inżyniera; Bronek to z kolei szlachcic, który utracił swój majątek.

W historii, osnutej wokół wydarzeń Bitwy Warszawskiej 1920 roku, znajdą się także wątki miłosne - dodał Migas.

Zaznaczył, że w serialu nie będzie "podziału na dobrych Polaków i złych Rosjan". "Polacy nie będą wyłącznie +biali+, a Rosjanie wyłącznie +czarni+. Także po stronie rosyjskiej spotkamy bohaterów, których będziemy mogli polubić" - zapewnił reżyser.

Bolszewików zagrają m.in. Eryk Lubos i Michał Żurawski. Lubos wcieli się w groźnego Tkaczenkę, dowódcę brygady bolszewickiej walczącej z Polakami. Żurawski zagra komisarza ludowego Aleksandra, który będzie towarzyszył brygadzie Tkaczenki.

"Aleksander jest synem Rosjanina i Polki. Jeszcze przed rewolucją październikową zaczyna w Petersburgu studia inżynierskie. Tam zakochuje się w bolszewizmie. Następnie bierze udział w wojnie polsko-rosyjskiej. Otrzymuje tajną misję" - opowiadał PAP o swojej roli Żurawski.

Oprócz aktorów, na planie serialu pracują m.in. kaskaderzy, pirotechnicy i członkowie grup rekonstrukcyjnych. Wszyscy oni wzięli udział w pracach nad scenami, które realizowano w Biejkowie nad Pilicą. Kręcono tam scenę batalistyczną, w której Polacy osłaniali odwrót z frontu polskiej armii; doszło wówczas do potyczki z Rosjanami.

Pirotechników sprowadzono na plan w Biejkowie w związku ze sceną palenia mostu. "Most, na bazie istniejących w tamtym miejscu starych fundamentów, zbudowała ekipa filmowa" - tłumaczyła producentka Beata Pisula.

Serial "1920. Biało-czerwone" powstaje na podstawie scenariusza Janusza Petelskiego i Roberta Miękusa. Emisję pilotażowego odcinka zaplanowano w TVP1 na 11 listopada. Kolejne odcinki będą emitowane wiosną 2011 roku.

Produkcją serialu, na zlecenie Telewizji Polskiej, zajmują się firmy: K&K Selekt i DioneFilm.(PAP)

jp/ abe/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)