Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

Sikorski grozi Ukrainie: Demokracja albo...

0
Podziel się:

Szef MSZ wezwał władze w Kijowie do stosowania zachodnich standardów demokracji.

Sikorski grozi Ukrainie: Demokracja albo...
(kprm.gov.pl)

Szef MSZ Radosław Sikorski wezwał władze w Kijowie do stosowania zachodnich standardów demokracji, przestrzegając, by ich łamanie nie stanęło na drodze Ukrainy do UE. Polskim wysłannikiem ws. uwolnienia Julii Tymoszenko jest Aleksander Kwaśniewski.

_ - Postrzeganie Ukrainy jako kraju wolnego i demokratycznego jest jednym z waszych strategicznych aktywów _ - powiedział Sikorski w Jałcie na dorocznym forum, które organizuje fundacja Yalta European Strategy (YES) wspierająca europejskie aspiracje Kijowa.

Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że Ukraina powinnadążyć do wypełnienia zachodnich standardów demokracji, praw człowieka i rządów prawa. - _ Nie będziemy was porównywać do standardów reżimu na Białorusi, ale do naszych _ - powiedział.

_ - Ukraina to kluczowy kraj w tej części świata i wasza pozycja strategiczna jest bardzo ważna. Ale nie można robić dwóch błędów: zakładać, że przez to macie prawo do poluzowania zasad członkostwa w UE albo że jest wykluczający się wybór między dobrymi stosunkami z Rosją albo Zachodem _ - dodał.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t154752.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/julia;tymoszenko;siedzi;w;areszcie;ale;jej;imieniem;nazywaja;ulice,212,0,893140.html) Siedzi w areszcie, a jej imieniem nazywają ulice
Sikorski zapowiedział, że polska prezydencja dołoży starań, by kontynuować negocjacje nowej umowy o stowarzyszeniu i wolnym handlu UE-Ukraina. Celem prezydencji i Kijowa jest zakończenie rozmów w tym roku. Jednak w innych krajach UE z Francją i Niemcami na czele są głosy, że szykanowania opozycji - którego symbolem jest zatrzymanie i proces byłej premier Julii Tymoszenko - nie da się pogodzić ze zbliżaniem Ukrainy do UE, więc negocjacje nie powinny być kontynuowane do czasu jej zwolnienia.

Wczoraj ukraińskie media podały, że rozmowy o uwolnieniu Tymoszenko, sądzonej za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją, prowadzi były prezydent Kwaśniewski jako wysłannik polskiej prezydencji, co ma pozwolić na kontynuowanie negocjacji stowarzyszeniowych.

Kwaśniewski potwierdził to polskim dziennikarzom w Jałcie. Powiedział, że w ubiegłym tygodniu rozmawiał o tym z prezydentem Wiktorem Janukowyczem, rozmowy prowadzi także w kuluarach konferencji. Wyjaśnił, że możliwym scenariuszem jest wprowadzenie zmian w ukraińskim prawie karnym, w zakresie zarzutów wysuniętych wobec Tymoszenko. Równolegle władze ukraińskie mają wprowadzić inne zmiany prawa, co przedstawią społeczeństwu i mediom jako dostosowywanie prawa do standardów UE.

_ - W tej chwili zakończyła się praca w komisjach nad zmianami w kodeksie prawa karnego, dekryminalizacją artykułów dotyczących odpowiedzialności politycznej. Jeżeli to przejdzie drogę parlamentarną, to będzie szybko podpisane i da szansę wyjścia z zaułka _ - powiedział Kwaśniewski.

Zdaniem Kwaśniewskiego niepokój, jaki na Zachodzie wywołał proces Tymoszenko, wynika zarówno z troski o standardy demokracji, jak i solidarności politycznej. Partia Batkiwszczyna, która należy do parlamentarnego Bloku Julii Tymoszenko, jest członkiem stowarzyszonym chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej, która zrzesza chadeckie partie w Europie, w tym PO i PSL, i sprawuje rządy w większości krajów UE.

_ - Politykom trudno dyskutować z wyrokiem sądu, bo musielibyśmy podważyć cały system wymiaru sprawiedliwości. Dlatego na razie to się odbywa na płaszczyźnie przekonywania, by pokazać, że wymiar sprawiedliwości wzmacnia się i jest niezawisły, że wszystko dzieje się zgodnie ze standardami europejskimi i że nie będzie to wykorzystane przeciwko Ukrainie przez tych, którzy Ukrainy w UE nie chcą _ - powiedział Kwaśniewski.

Jego zdaniem porozumienie nie zostanie jednak znalezione przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Warszawie 29-30 września. _ - Szczyt będzie ważną płaszczyzną, żeby o tym z Ukraina rozmawiać _ - powiedział były prezydent.

Na forum YES unijny komisarz ds. polityki sąsiedzkiej Sztefan Fuele ostrzegł, że ewentualne skazanie Tymoszenko doprowadzi do pogorszenia relacji Ukrainy z UE. Uprzedził też, że w przypadku ukarania byłej premier i liderki opozycji nikt nie będzie mógł zagwarantować, że wszystkie kraje UE ratyfikują wynegocjowaną umowę stowarzyszeniową z Ukrainą.

_ - Im większe aspiracje, tym większe oczekiwania. Te oczekiwania nie dotyczą tylko poziomu pragmatyzmu w podejściu do technicznych negocjacji umowy o stowarzyszeniu _ - powiedział w Fuele.

Fundacja YES zaprasza na swoje konferencje czołowych polityków europejskich i światowych. Gościli tam już m.in. były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair oraz były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder. Fundacja została założona i jest finansowana przez ukraińskiego biznesmena Wiktora Pinczuka, prywatnie zięcia byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy. Kwaśniewski jest szefem zarządu fundacji.

O sytuacji na Ukrainie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/83097_s.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;naciska;na;ukraine;nie;bedzie;umowy,100,0,902756.html) Unia naciska na Ukrainę. Nie będzie umowy? Ukraina negocjuje z UE umowę o współpracy. Francja może uzależnić jej podpisanie od uwolnienia byłej premier Julii Tymoszenko.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/87163_s.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ukrainska;opozycja;prostestuje;w;czasie;obchodow;rocznicy;niepodleglosci,177,0,896433.html) Świętują wolność, a z opozycją jak za komuny W Kijowie doszło do przepychanek między milicją a uczestnikami wiecu opozycji. Próbowali oni przerwać kordon oddziałów specjalnych i przejść z parku Tarasa Szewczenki, gdzie odbywał się wiec, do Administracji Prezydenta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/154716_s.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/juszczenko;pograza;tymoszenko;za;cene;gazu;kupila;poparcie;moskwy,3,0,892675.html) Były premier pogrążył w sądzie byłą premier Zawierając w 2009 r. niekorzystne dla Ukrainy umowy gazowe z Rosją była premier Julia Tymoszenko działała z pobudek politycznych - oświadczył w sądzie Wiktor Juszczenko.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)