Notowania

pomoc
04.12.2009 18:48

Sikorski o pomocy konsularnej dla Polańskiego

Oczywiście potępiamy czyn Romana Polańskiego, ale tak jak pomagamy innym polskim obywatelom, tak i jego objęliśmy pomocą konsularną - powiedział w piątek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, pytany na konferencji prasowej w Brukseli o reżysera, który tego dnia został przeniesiony do aresztu domowego.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Oczywiście potępiamy czyn Romana Polańskiego, ale tak jak pomagamy innym polskim obywatelom, tak i jego objęliśmy pomocą konsularną - powiedział w piątek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, pytany na konferencji prasowej w Brukseli o reżysera, który tego dnia został przeniesiony do aresztu domowego. *

"Przypominam, że udzielamy pomocy konsularnej naszym rodakom nawet w sytuacjach, gdy nie jesteśmy dumni z tego, co zrobili" - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Dodał, że "Roman Polański zasłużył się dla dobrego imienia Polski za granicą". "Film +Pianista+ chociażby, jest po pierwsze arcydziełem, a po drugie kamieniem milowym na drodze zabiegania o prawdę historyczną, naszą politykę historyczną. Zrobił bardzo dużo dla znajomości historii Polski i naszego udziału w II wojnie światowej" - tłumaczył Sikorski.

Wyjaśnił, że nie rozmawiał o sprawie Polańskiego z sekretarz stanu USA Hillary Clinton. Odmówił też spekulacji, co by się stało, gdyby Polański chciał uciec do Polski.

Po ponad dwóch miesiącach Roman Polański został w piątek zwolniony za kaucją z aresztu ekstradycyjnego i rozpoczął pobyt w areszcie domowym w swojej posiadłości w szwajcarskim kurorcie w Gstaad.

USA przedstawiły już Szwajcarom wniosek o jego ekstradycję, który jest rozpatrywany przez sąd federalny. Od jego decyzji Polański może się odwoływać do dwóch instancji - sądu w Bellinzonie i Trybunału Federalnego w Lozannie.

Amerykański wymiar sprawiedliwości zarzuca reżyserowi, że w 1977 roku uwiódł 13-letnią wówczas Samanthę Gailey. W stanie Kalifornia czyn lubieżny z nieletnią klasyfikowany jest automatycznie jako gwałt. Przed zakończeniem postępowania karnego w USA Polański zbiegł do Francji, by uchronić się przed spodziewaną karą więzienia.

W zeszłym tygodniu szwajcarski Federalny Sąd Karny w Bellinzonie zgodził się na zwolnienie reżysera za kaucją w wysokości 4,5 mln franków (3 mln euro). Prócz wpłacenia kaucji warunkiem opuszczenia przez reżysera aresztu było zdeponowanie dokumentów tożsamości i uprawniających do podróży, a także poddanie się nadzorowi elektronicznemu.(PAP)

kot/ cyk/ kar/ mag/

Tagi: pomoc, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz