Notowania

kopalnia
13.12.2008 09:41

Silny wstrząs na Ślasku - 3,5 w skali Riichtera

Do podziemnego wstrząsu doszło w rejonie kopalni Centrum w Bytomiu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

Do silnego podziemnego wstrząsu doszło w nocy z piątku na sobotę w rejonie kopalni _ Centrum _ w Bytomiu. Choć zdarzenie było wyraźnie odczuwane na powierzchni - wstrząs miał siłę 3,5 stopnia w skali Richtera - nie ma na razie informacji o jakichkolwiek zniszczeniach.

Jak poinformowała rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) Edyta Tomaszewska, wstrząs który nastąpił w rejonie ruchu _ Centrum _ połączonej bytomskiej kopalni _ Bobrek- Centrum _, nie spowodował szkód pod ziemią, również nikomu z załogi zakładu nic się nie stało.

_ - Odebraliśmy też w nocy kilkadziesiąt telefonów od zaniepokojonych mieszkańców, jednak nie mamy dotąd informacji o jakichkolwiek zniszczeniach na powierzchni. Eksperci nadzoru górniczego zjadą pod ziemię, aby po wstrząsie skontrolować kopalniane wyrobiska, w poniedziałek _ - wskazała.

Tomaszewska wyjaśniła, że w 10-stopniowej skali górniczej wstrząs w kopalni _ Centrum _ określono jako _ siódemkę _, czyli jeden z silniejszych notowanych na Śląsku wstrząsów w kopalniach. Według danych Europejskiego Centrum Sejsmologicznego, wstrząs pod Bytomiem miał siłę 3,5 stopnia w skali Richtera.

Według Tomaszewskiej, szczegółowy pomiar wykazał nieco mniejszą energię nocnego wstrząsu w kopalni _ Bobrek-Centrum _ niż przy podobnych niedawnych zdarzeniach w kopalni _ Rydułtowy-Anna _ w Rydułtowach i kopalni _ Halemba-Wirek _ w Rudzie Śląskiej.

Wstrząs w kopalni _ Rydułtowy _ - również _ siódemka _ - miał miejsce 19 listopada. Choć ze strefy zagrożenia wycofano blisko 240 górników, nikomu nic się nie stało. Kierownictwo kopalni odebrało po wstrząsie kilkadziesiąt zgłoszeń o szkodach na powierzchni.

Trzy dni później w kopalni _ Wirek _ _ szóstka _ poturbowała 19 górników. 11 z nich pozostawiono w szpitalach na co najmniej kilka dni - z potłuczeniami, ale też m.in. urazami kręgosłupa, złamaniem ręki, zmiażdżeniem barku czy urazem obojczyka.

Wstrząs, do którego doszło w kopalni _ Centrum _, zaliczono do kategorii wysokoenergetycznych. Najczęstszą ich przyczyną jest następujące wskutek eksploatacji węgla odprężenie górotworu, co skutkuje uwolnieniem się skumulowanej w nim energii.

| WSTRZĄSY W KOPALNIACH |
| --- |
| Wstrząsy to naturalne zjawisko w terenie górniczym. Wstrząsów wysokoenergetycznych rocznie notuje się na Śląsku powyżej tysiąca, z czego kilkaset o sile jak ten w Bytomiu. Ze względu na różne warunki geologiczne, niektóre z nich są silnie odczuwane na powierzchni, inne słabiej. |

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: kopalnia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz