Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kopalnia
03.05.2006 13:33

Śląskie: Pożar w kopalni węgla "Bielszowice"

(dochodzi informacja o rozpoczęciu i sposobie przeprowadzania akcji gaśniczej)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzi informacja o rozpoczęciu i sposobie przeprowadzania akcji gaśniczej)

3.5.Katowice (PAP) - Podziemny pożar wybuchł w nocy z wtorku na środę w kopalni "Bielszowice" w Rudzie Śląskiej. W zagrożonym rejonie nie było ludzi. W kopalni trwa budowa rurociągu, którym do miejsca pożaru tłoczony będzie gaz służący jako środek gaśniczy.

Jak poinformował PAP w środę dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, pożar ma miejsce 840 metrów pod ziemią, w okolicy pokładu 405/2. Jak dotąd jego powód jest nieznany, możliwe jednak, że zapaliły się urządzenia odstawy urobku.

Wiadomo, że w chwili powstania pożaru w okolicy nie było ludzi. O pożarze poinformowały czujniki aparatury pomiarowej, które stwierdziły przekroczony poziom tlenku węgla.

Według informacji rzecznika kopalni "Bielszowice", Mariana Mazura, podjęta zostanie próba ugaszenia pożaru w sposób aktywny. Górnicy montują prowadzący w tamten rejon rurociąg. Tłoczony nim będzie dwutlenek węgla, który wypierając powietrze, powinien ugasić pożar.

W lutym ubiegłego roku na poziomie 840 m w kopalni "Bielszowice" również miał miejsce pożar. Wtedy doszło tam do tzw. "samozagrzania się" węgla. Nikt nie ucierpiał, kopalnia jednak, wobec wstrzymania na jednej ze ścian wydobycia węgla na czas gaszenia pożaru, poniosła straty.

W ubiegłym roku w całym polskim górnictwie zginęło 21 górników, z czego 15 w kopalniach węgla kamiennego; rok wcześniej w całym polskim górnictwie zginęło 14 górników, w tym 10 w kopalniach węgla kamiennego. W tym roku w kopalniach zginęło trzech górników. (PAP)

mtb/ mskr/

Tagi: kopalnia, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz