Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: W Chruszczobrodzie ma powstać kopalnia dolomitu

0
Podziel się:

Największa w południowej Polsce kopalnia dolomitu powstanie wkrótce w
Chruszczobrodzie w gminie Łazy (Śląskie). Złoża kamienia, wykorzystywanego np. przy budowie
autostrad, szacowane są tam na 250 milionów ton - podał magistrat w Łazach.

Największa w południowej Polsce kopalnia dolomitu powstanie wkrótce w Chruszczobrodzie w gminie Łazy (Śląskie). Złoża kamienia, wykorzystywanego np. przy budowie autostrad, szacowane są tam na 250 milionów ton - podał magistrat w Łazach.

Pierwsze prace ziemne rozpoczną się pod koniec przyszłego roku. Powstanie zakładu ma zagwarantować zatrudnienie czterem pokoleniom mieszkańców Łaz, którzy w pierwszej kolejności otrzymają pracę w nowej kopalni. Docelowo ma powstać około 200 miejsc pracy - podkreśla burmistrz Łaz, Maciej Kaczyński.

Kopalnia powstanie w miejscu, gdzie odkryto największe złoża dolomitu w kraju. Teren pod kopalnię został jest wykupiony. Inwestorem jest firma "Dolomit" z Dąbrowy Górniczej-Ząbkowic.

Jak przyznaje burmistrz Kaczyński, budowa kopalni to inwestycja wiążąca się z uciążliwością dla otoczenia. Jednak w tym przypadku obiekt powstanie na obrzeżach Chruszczobrodu, w sąsiedztwie drogi wojewódzkiej i ciężki transport nie powinien utrudniać życia mieszkańcom - przekonują urzędnicy.

"Decydując się na firmę +Dolomit+ z Dąbrowy Górniczej, zwracaliśmy uwagę także na jej prospołeczny charakter (...) To bardzo cenne, że firma nie jest nastawiona tylko na zysk, ale także chce współpracować z samorządem i lokalną społecznością. To obecnie dość rzadko spotykane" - dodaje Kaczyński. Inwestor ma finansowo wspierać Zespół Szkół nr 2 w Chruszczobrodzie oraz miejscowych strażaków-ochotników.

Budowa kopalni dolomitu w Chruszczobrodzie będzie drugą dużą inwestycją w gminie Łazy. Wcześniej swoją fabrykę otworzył tu "Stalobrex" - firma z branży stalowej. Nowoczesną halę wybudowano w miejscowości Wysoka.

Samorząd Łaz stara się pozyskiwać kolejnych inwestorów. W gminie działa Strefa Aktywności Gospodarczej - w Wysokiej i Ciągowicach. To około 90 ha terenu, którego właścicielem jest Agencja Nieruchomości Rolnych. Ten obszar jest certyfikowany przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Tereny w Wysokiej oraz Ciągowicach zyskają na atrakcyjności szczególnie po wybudowaniu obwodnicy Zawiercia, choć już teraz są dobrze skomunikowane - przekonują urzędnicy z Łaz. (PAP)

kon/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)