Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Złodzieje trakcji kolejny raz sparaliżowali wysyłkę węgla z kopalni

0
Podziel się:

Drugi raz w tym tygodniu złodzieje kolejowej sieci trakcyjnej sparaliżowali
w piątek wysyłkę węgla z kopalni "Budryk" w Ornontowicach na Śląsku. Do kradzieży ok. 150 m sieci
doszło w Gierałtowicach, w pobliżu miejsca gdzie sieć skradziono w środę.

Drugi raz w tym tygodniu złodzieje kolejowej sieci trakcyjnej sparaliżowali w piątek wysyłkę węgla z kopalni "Budryk" w Ornontowicach na Śląsku. Do kradzieży ok. 150 m sieci doszło w Gierałtowicach, w pobliżu miejsca gdzie sieć skradziono w środę.

Wstrzymanie ruchu pociągów towarowych oznacza dalsze opóźnienia w dostarczaniu węgla do odbiorców. W minioną środę, gdy łupem złodziei padło nad ranem ok. 100 m liny nośnej i drutu jezdnego, naprawa trwała do wieczora.

"Liczyliśmy, że opóźnienia w wysyłkach spowodowane środową kradzieżą uda się nadrobić w ciągu tygodnia. Na dziś zaplanowany był jeden dodatkowy pociąg. Kolejna kradzież sieci oznacza dalsze opóźnienia" - powiedziała PAP rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy kopalnia, Katarzyna Jabłońska-Bajer.

W środę kopalnia planowała wysyłkę 14,5 tys. ton węgla, ale pustych wagonów starczyło na załadunek 10 tys. ton. Pozostały węgiel trzeba było składować. W piątek zaplanowano wysyłkę 15,5 tys. ton, a miejsca w wagonach jest jedynie na 6 tys. Prawdopodobnie po południu kopalnia będzie zmuszona składować węgiel w zbiornikach lub na zwałach.

Wstrzymanie wysyłki oznacza dla zakładu wymierne straty, związane nie tylko z opóźnieniami, ale także kosztami składowania. Węgiel trzeba dostarczyć i wysypać na zwały, a potem powtórnie załadować. Oznacza to dodatkowy czas i koszty.

Piątkową kradzież zauważono przed piątą rano. Załadowany już pociąg z węglem musiał wrócić do kopalni. Naprawa sieci może potrwać około ośmiu godzin od chwili jej rozpoczęcia. Prace na dobre mają ruszyć przed południem.

Zatrudniająca ok. 2,4 tys. pracowników kopalnia "Budryk" w Ornontowicach jest jedną z sześciu kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Produkuje węgiel energetyczny i koksowy. (PAP)

mab/ pz/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)