Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

SLD złożył projekt zmian w ustawie o dostępie do informacji publicznej

Klub SLD proponuje wykreślenie z niej, wprowadzonego we wrześniu, zapisu o ograniczeniu prawa do informacji ze względu na ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Klub proponuje wykreślenie z niej, wprowadzonego we wrześniu, zapisu o ograniczeniu prawa do informacji ze względu na _ ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa _.

Na konferencji prasowej w Sejmie szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Ryszard Kalisz (SLD) podkreślał, że zgodnie z art. 61 konstytucji _ obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne _.

_ - Nie może być tak, że przez nierozsądny, a nawet kontrkonstytucyjny przepis, wprowadza się przepisy związane z bezpieczeństwem do ustawy o dostępie do informacji publicznej _ - powiedział Kalisz.

Czytaj w Money.pl:

16 września, na ostatnim posiedzeniu Sejmu VI kadencji, posłowie przyjęli senacką poprawkę do nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej. W myśl poprawki wniesionej przez senatora Marka Rockiego (PO), możliwe jest ograniczenie prawa do informacji publicznej ze względu na _ ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa _ w dwóch przypadkach: gdy osłabiałoby to pozycję państwa w negocjacjach np. umów międzynarodowych lub w ramach Unii Europejskiej oraz by chronić interesy majątkowe państwa w postępowaniach przed sądami czy trybunałami.

Przeciwko tej poprawce protestowały organizacje pozarządowe, w tym Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W pierwotnym brzmieniu ustawa nie pozwalała na dostęp do danych, które są chronione przez przepisy o ochronie informacji niejawnych lub innych tajemnic (np. lekarskiej albo adwokackiej).

Prezydent Bronisław Komorowski, gdy podpisywał nowelizację, zapowiedział, że wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, o zbadanie zgodności z konstytucją trybu jej uchwalenia w zakresie dotyczącym poprawki Senatu.

Według Kalisza podejmując decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej prezydent Komorowski powinien był skorzystać z możliwości prewencyjnego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. _ - Prezydent ustawę podpisał, ale mając poczucie, że źle robi zapowiedział, że złoży projekt nowelizacji _ - mówił Kalisz.

Zdaniem polityka SLD, w nowelizacji ustawy zastosowano klauzulę generalną (_ ważny interes gospodarczy państwa ), pod którą _ każdy może rozumieć, co chce. _ - Nasza propozycja jest krótka - wykreślamy poprawkę Rockiego _ - powiedział Kalisz. Wyraził nadzieję, że projekt poprą wszyscy, którzy chcą przestrzegania praw i wolności obywatelskich.

O ustawie o dostępie do informacji publicznej czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t131975.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sld;zrazuca;komorowskiemu;naruszenie;konstytucji,160,0,920480.html) Prezydent naruszył konstytucję? "Źle się stało" Politycy SLD skrytykowali Bronisława Komorowskiego za podpisanie noweli ustawy o dostępie do informacji publicznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t148673.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kwiatkowski;chwali;prezydenta;za;podpis,66,0,920386.html) Uchwalali nocą, ale i tak chwali prezydenta Minister Krzysztof Kwiatkowski chwali decyzję prezydenta dotyczącą podpisu pod nowelizacją ustawy o dostępie do informacji publicznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t134891.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezydent;podpisal;nowele;ustawy;o;dostepie;do;informacji;publicznej,150,0,920214.html) Prezydent podpisał kontrowersyjną ustawę Opozycja apelowała do Bronisława Komorowskiego o zawetowanie nowych przepisów.
Tagi: dostęp do informacji publicznej, ustawa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz