Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słowenia-Chorwacja: Porozumienie ws. granicy, UE zadowolona

0
Podziel się:

#
Reinfeldt wita z zadowoleniem porozumienie, zadowolenie wyraża też Austria
#

# Reinfeldt wita z zadowoleniem porozumienie, zadowolenie wyraża też Austria #

11.09. Lublana, Kleinmond (PAP/Reuters, AP) - Premierzy Słowenii i Chorwacji porozumieli się w piątek w sprawie rozwiązania długotrwałego sporu granicznego. W rezultacie Słowenia odwoła weto w sprawie chorwackich negocjacji akcesyjnych z UE. Porozumienie powitał z zadowoleniem premier przewodniczącej UE Szwecji Fredrik Reinfeldt.

Słoweński premier Borut Pahor po rozmowach z szefową chorwackiego rządu Jadranką Kosor zapowiedział, że jego "rząd natychmiast zaproponuje (komisjom parlamentarnym) odblokowanie chorwackich negocjacji z UE".

"Witamy to z zadowoleniem. (Porozumienie) to oznacza, że jako UE jesteśmy teraz gotowi pójść dalej z akcesją Chorwacji" - powiedział Reinfeldt, składający wizytę w RPA.

Słowenia, która w 2004 roku weszła do Unii Europejskiej jako ostatnia dotąd z byłych republik jugosłowiańskich, od grudnia blokuje chorwackie rozmowy akcesyjne. Lublana uznała bowiem, że przedłożona przez Zagrzeb dokumentacja związana ze wstąpieniem do UE przesądzała z góry sprawę granicy.

Premierzy obu krajów podali, bez wdawania się w szczegóły, że w negocjacjach w sprawie granicy wezmą udział międzynarodowi mediatorzy, tak jak wcześniej w tym roku zaproponowała to UE.

Chorwacja ma teraz nadzieję na zakończenie rozmów akcesyjnych jeszcze w tym roku i wstąpienie do UE w 2010 lub 2011 roku.

UE od pół roku usiłowała załagodzić słoweńsko-chorwacki spór, ale bez rezultatów. Komisja Europejska w końcu pozostawiła jego rozwiązanie bezpośrednio zainteresowanym krajom.

Zadowolenie z porozumienia słoweńsko-chorwackiego wyraził również szef austriackiej dyplomacji Michael Spindelegger.

"Słowenia i Chorwacja, uznały, że mogą wygrać, jeśli znajdą rozwiązanie konfliktu - powiedział. - To nie było jedynie negocjowanie rozkładu jazdy dla Chorwacji, ale również, na dłuższą metę, wiarygodności unijnej polityki na Bałkanach".

Słowenii, która posiada skrawek adriatyckiego wybrzeża długości 45 km między Włochami a Chorwacją, zależy na zagwarantowaniu sobie dostępu do wód międzynarodowych. (PAP)

klm/ kar/

4729657, 4729640, 4729639, arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)