Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Somalijscy piraci uwolnili grecki statek z filipińską załogą

0
Podziel się:

Somalijscy piraci uwolnili w poniedziałek grecki statek i jego
załogę złożoną z Filipińczyków - podał przedstawiciel mieszczącej się w Kenii organizacji Program
Pomocy Żeglarzom. Agencja Associated Press informuje, powołując się na jednego z piratów, że za
uwolnienie zapłacono okup w wysokości 2 mln dolarów.

Somalijscy piraci uwolnili w poniedziałek grecki statek i jego załogę złożoną z Filipińczyków - podał przedstawiciel mieszczącej się w Kenii organizacji Program Pomocy Żeglarzom. Agencja Associated Press informuje, powołując się na jednego z piratów, że za uwolnienie zapłacono okup w wysokości 2 mln dolarów.

W sierpniu filipińskie źródła pisały, że piraci za grecki statek z filipińską załogą domagają się 2,8 mln dolarów.

Frachtowiec "Irene E.M." jest wolny, a jego 21-osobowa załoga - cała i zdrowa" - powiedział Andrew Mwangura z Programu Pomocy Żeglarzom. Nie podał, czy zapłacono okup.

Statek, który pływał pod banderą Saint Vincent i Grenadyny (wyspiarskiego państwa na Morzu Karaibskim), został uprowadzony w kwietniu w Zatoce Adeńskiej.

W zeszłym roku somalijscy piraci zaatakowali ponad 130 jednostek handlowych, o 200 proc. więcej niż w 2007 roku - wynika z doniesień Międzynarodowego Biura Morskiego. W tym roku dokonali już co najmniej 163 ataków na statki.

Somalijscy piraci są wielkim zagrożeniem dla statków, korzystających z bardzo ruchliwego szlaku morskiego, łączącego Europę z Azją i Bliskim Wschodem. Wymuszają milionowe okupy, narażają armatorów na zwiększone koszty ubezpieczenia.(PAP)

mmp/ kar/

4745490 4744863 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)