Notowania

urlop wypoczynkowy
07.02.2013 16:15

Sondaż CBOS. Wyjazd wypoczynkowy planuje ponad połowa Polaków

W tym roku na co najmniej dwa dni w celach wypoczynkowych lub turystycznych zamierza wyjechać 54 procent dorosłych Polaków - wynika z najnowszego badania CBOS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lisafx/iStockphoto)

W tym roku na co najmniej dwa dni w celach wypoczynkowych lub turystycznych zamierza wyjechać 54 procent dorosłych Polaków - wynika z najnowszego badania CBOS. Przed rokiem na taki odpoczynek zdecydowało się 46 procent Polaków.

Z badania CBOS, przeprowadzono 3-9 stycznia br. na grupie 1227 osób dorosłych mieszkańców Polski wynika, że w tym roku nawet krótkiego wyjazdu wypoczynkowego nie planuje 35 proc. badanych, a 11 proc. jeszcze nie podjęło w tym zakresie decyzji.

Autorzy badania zwrócili uwagę, że tak jak w przypadku wyjazdów z 2012 r., plany dotyczące tegorocznego wypoczynku zależą przede wszystkim od poziomu wykształcenia badanych. - _ Im jest on wyższy, tym większe prawdopodobieństwo skorzystania z takiej formy wypoczynku _ - napisano w komentarzu do wyników badań.

W 2013 r. z co najmniej dwudniowego wypoczynku poza miejscem stałego zamieszkania zamierza skorzystać 85 proc. badanych z wyższym wykształceniem i 63 proc. ze średnim. Ponadto, jak wskazali eksperci z CBOS, na plany wyjazdów wypoczynkowych osób z wykształceniem średnim oraz zasadniczym zawodowym wpływa ocena ich warunków materialnych. - _ Przedstawiciele obu tych grup, którzy dobrze oceniają swoją sytuację materialną, w zdecydowanej większości planują tego typu wyjazd _ - wynika z badania.

CBOS podsumował też ubiegłoroczne wyjazdy. - _ W ubiegłym roku Polacy najczęściej wypoczywali poza domem siedem dni. Taką łączną długość wypoczynku deklarowało 14 proc. wyjeżdżających, co stanowi 6 proc. ogółu badanych. Przeciętnie poza miejscem zamieszkania Polacy wypoczywali łącznie 15 dni _ - wskazano. Dodano, że zeszłoroczne wyjazdy trwały przeciętnie nieco krócej niż w 2011 roku.

Z badania wynika też, że w minionym roku, podobnie jak w latach poprzednich, Polacy najczęściej wypoczywali w kraju: 40 proc. ogółu i 86 proc. wyjeżdżających w celach wypoczynkowych. - _ Za granicą wypoczywało w ubiegłym roku 15 proc. ogółu Polaków, co stanowi jedną trzecią wyjeżdżających w celach wypoczynkowych na co najmniej dwa dni _ - dodali eksperci CBOS.

Ankietowani, którzy wyjeżdżali w 2012 r. za granicę, wskazywali, że najczęściej wybierali kierunki europejskie. W 2012 r. najwięcej osób odwiedziło Niemcy (14 proc. wskazań), Chorwację (12 proc.) oraz Włochy (11 proc.). Natomiast krajem leżącym poza Europą, który w 2012 r. odwiedziła największa liczba Polaków, był Egipt (6 proc.).

92 proc. ankietowanych wyjeżdżających w ubiegłym roku na wypoczynek organizowało wyjazdy bez pomocy profesjonalnych organizatorów. Z usług biur podróży lub innych profesjonalnych organizatorów turystyki skorzystało 16 proc. wyjeżdżających.

Osoby, które w 2012 r. zrezygnowały z wypoczynku, tłumaczyły to względami finansowymi (54 proc. wskazań), obowiązkami domowymi (20 proc.), wiekiem lub stanem zdrowia (19 proc.) oraz brakiem czasu (18 proc.).

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy szczęśliwi czy nie? Zobacz wyniki 37 procent Polaków zalicza siebie do ludzi, którym sprzyja szczęście. Trzykrotnie mniej (12 proc.) czuje, że na ogół ma w życiu pecha.
Tak Polacy oceniają rozwój sytuacji w kraju Według CBOS dość istotna poprawa nastrojów społecznych odnotowana w czerwcu okazała się krótkotrwała.
Najbardziej lubimy Czechów. Kogo nie lubimy? Do narodów najbardziej lubianych przez Polaków należą Czesi - wynika z sondażu CBOS. Sympatię do tej narodu wyraziło 51 procent badanych.
Tagi: urlop wypoczynkowy, polacy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz