Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sukces Obamy: "Reforma uchroni przed kryzysem"

0
Podziel się

Nowe, restrykcyjne prawo musi jeszcze zatwierdzić Senat USA.

Sukces Obamy: "Reforma uchroni przed kryzysem"
(PAP/EPA)
bEhwXted

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła reformę systemu bankowego, określaną jako najbardziej kompleksową od lat 30. ubiegłego wieku.

Ustawa uchwalona stosunkiem głosów 237:192 uważana jest już za duże zwycięstwo prezydenta Obamy i Partii Demokratycznej chociaż potrzebne jest jeszcze jej zatwierdzenie przez Senat. Głosowanie w Senacie ma odbyć się w połowie lipca.

bEhwXtef

Reforma wprowadza ostrzejsze zasady regulujące działalność instytucji finansowych i ogranicza wysokość zysków. Ponadto wprowadza większą ochronę konsumentów, zobowiązuje banki do zredukowania liczby ryzykownych transakcji handlowych i inwestycyjnych oraz ustanawia rządowy mechanizm likwidacji zagrożonych instytucji finansowych. _ - Dla Wall Street święto się skończyło _ - skomentowała demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Prezydent Barack Obama przemawiając w miejscowości Racine, w stanie Wisconsin, oświadczył że _ jest to reforma, która zapobiegnie kryzysowi podobnemu do tego z lat 2007-2009 i ochroni naszą gospodarkę przed nieodpowiedzialnością i brakiem rozsądku niektórych z nas _.

Wobec perspektywy zbliżających się wyborów do Kongresu w listopadzie, Demokraci starają się wykorzystać nieufność przeciętnych Amerykanów do sektora finansowego i oburzenie wobec astronomicznych płac, premii i podwyżek przyznawanych sobie przez gremia kierownicze tego sektora.

Opozycja republikańska i lobbyści z Wall Street starali się odroczyć uchwalenie ustawy lub chociaż złagodzić jej postanowienia, jednak ich starania przyniosły odwrotny skutek. Uchwalony projekt, po trwających rok sporach i dyskusjach, jest bardziej radykalny od jego pierwotnej wersji.

bEhwXtel

Jest to wersja już uzgodniona z Senatem, jednak do jej bezproblemowego uchwalenia większością 60 głosów Demokratom brakuje 1 głosu. Dlatego zabiegają oni o poparcie umiarkowanych Republikanów

Zdaniem Republikanów, reforma zaszkodzi gospodarce dławiąc firmy licznymi dodatkowymi przepisami a ponadto nie rozwiązuje problemu stojących na krawędzi bankructwa instytucji kredytowych, takich jak Fannie Mae i Freddie Mac.

ZOBACZ TAKŻE:

bEhwXteG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)