Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Świętokrzyskie: PiS zaprezentowało listy kandydatów do sejmiku

0
Podziel się

Świętokrzyskie PiS przedstawiło w sobotę kandydatów na radnych sejmiku
województwa. Liderami na listach są m.in. dotychczasowi radni, samorządowcy i związkowcy NSZZ
"Solidarność". Partia zaprezentowała także zarys programu dla regionu.

bEggzTph

Świętokrzyskie PiS przedstawiło w sobotę kandydatów na radnych sejmiku województwa. Liderami na listach są m.in. dotychczasowi radni, samorządowcy i związkowcy NSZZ "Solidarność". Partia zaprezentowała także zarys programu dla regionu.

Na listach kandydatów ugrupowania na radnych do 30-mandatowego sejmiku, zaprezentowanych podczas wojewódzkiej konwencji wyborczej w Kielcach, znajdzie się 60 osób.

Listę w okręgu obejmującym powiaty: ostrowiecki, opatowski sandomierski i staszowski, będzie otwierał członek zarządu województwa Lech Janiszewski. W okręgu obejmującym powiaty: starachowicki, skarżyski i konecki, pierwsze miejsce na liście zajmie radny sejmiku Jarosław Przygodzki.

bEggzTpj

Przewodniczący kieleckiej rady miejskiej Krzysztof Słoń będzie liderem listy w okręgu obejmującym powiat kielecki i miasto Kielce. Liderem listy w okręgu obejmującym powiaty: buski, pińczowski, kazimierski, jędrzejowski i włoszczowski - będzie radny sejmiku Marek Bogusławski.

Z drugich pozycji na listach wystartują: Marek Jońca - burmistrz Koprzywnicy, Janusz Skibiński - radny sejmiku, Mieczysław Gębski - radny sejmiku, Jacek Sienkiewicz - działacz Solidarności z Włoszczowy.

Na listach znajdą się także m. in.: przewodniczący Solidarności w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Kielcach Bogdan Latosiński, były dyrektor kieleckiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Stanisław Batóg i były dyrektor regionalnego ośrodka TVP w Kielcach Dominik Tarczyński.

Członek zarządu województwa Lech Janiszewski zaprezentował założenia programu PiS dla regionu świętokrzyskiego, nazwanego "Postęp i Solidarność". "Postęp, - bo na stronach programu wielokrotnie przywołujemy rolę innowacji, kreatywności, wiedzy i nowoczesnych technologii (). Solidarność - bo rozumiemy rządzenie, jako dążenie do zapewnienia udziału w sukcesie możliwie szerokim kręgom społeczeństwa" - tłumaczył Janiszewki.

bEggzTpp

Program zakłada m.in.: opracowanie priorytetów do kolejnego okresu finansowania w latach 2014-2020 z Unii Europejskiej i zabieganie o korzystne dla regionu reguły unijnej polityki regionalnej. PiS zamierza także zabiegać o to, aby przez województwo świętokrzyskie przebiegały korytarze transeuropejskie, rozwijać sieć internetu nowej generacji i unowocześniać edukację w oparciu o Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Partia chce też starać się o uruchomienie Krajowego Programu Zabezpieczeń przed Powodzią dla Dorzecza Górnej i Środkowej Wisły i stworzyć regionalny system innowacji.

Ugrupowanie będzie zabiegało o powstanie regionalnego centrum urazowego, chce rozwijać rehabilitację i tworzyć nowe placówki opieki, szczególnie dla starszych osób.

Priorytetem świętokrzyskiego PiS w sejmiku województwa ma być także rolnictwo. Poseł Marek Kwitek zwrócił uwagę, że ponad połowa mieszkańców regionu żyje na wsi. Umożliwianie przechodzenia mieszkańców wsi do zawodów pozarolniczych, produkcja żywności ekologicznej, zmiany własnościowe i tworzenie dużych gospodarstw, budowa powiązań między rolnikami i przetwórcami - to elementy programu PiS dla świętokrzyskiej wsi. Projekty mają być realizowane w oparciu o ogólnopolski program partii "Nowoczesna Polska Wieś".

bEggzTpq

Kandydat w wyborach na prezydenta Kielc, senator Grzegorz Banaś podkreślał podczas konwencji, że fundamentem programu PiS dla województwa świętokrzyskiego jest tożsamość oraz historia regionu i jego mieszkańców. "Trzeba jasno wiedzieć skąd się wychodzi i dokąd się zmierza. () Trzeba odpowiadać na wyzwania czasu, trzeba być dynamicznym i aktywnym, ale trzeba mieć mocne oparcie" - mówił Banaś.

W konwencji uczestniczyli świętokrzyscy parlamentarzyści PiS, poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia partii Jacek Włosowicz i samorządowcy.

Podczas spotkania, działacze i sympatycy ugrupowania minutą ciszy uczcili pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Obejrzeli także film - wspomnienie o świętokrzyskim pośle PiS, Przemysławie Gosiewskim, który był jedną z ofiar kwietniowej katastrofy prezydenckiego samolotu. (PAP)

ban/ abe/

bEggzTpK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)