Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Protest pracowników kopalni kwarcytu

0
Podziel się:

Pracownicy Kopalni i Zakładu Wzbogacania Kwarcytu "Bukowa Góra" w Łącznej
koło Kielc (Świętokrzyskie), w poniedziałek rano przez półtorej godziny blokowali drogę krajową nr
7 z Warszawy do Krakowa w tej miejscowości. W ten sposób protestowali przeciwko prywatyzacji ich
zakładu w drodze aukcji.

Pracownicy Kopalni i Zakładu Wzbogacania Kwarcytu "Bukowa Góra" w Łącznej koło Kielc (Świętokrzyskie), w poniedziałek rano przez półtorej godziny blokowali drogę krajową nr 7 z Warszawy do Krakowa w tej miejscowości. W ten sposób protestowali przeciwko prywatyzacji ich zakładu w drodze aukcji.

W poniedziałek policja spodziewała się na tej trasie wzmożonego ruchu w związku z rozpoczynającym się w Kielcach Międzynarodowym Salonem Przemysłu Obronnego i zorganizowała objazdy.

Jak powiedział PAP rzecznik świętokrzyskiej policji Zbigniew Pedrycz, protest przebiegał spokojnie. Około stu pracowników kopalni przechodziło przez przejście dla pieszych. Policjanci kierowali ruchem i co kilkanaście minut przepuszczali samochody.

Ministerstwo Skarbu Państwa zaplanowało aukcję zakładu na 10 września. Cena kopalni wyniosła prawie 18 mln złotych za nieco ponad 90 proc. akcji firmy.

W Kopalni pracuje 156 górników. Pracownicy zakładu obawiają się braku możliwości negocjacji pakietu socjalnego, pakietu inwestycyjnego, odpraw pracowniczych przy aukcyjnej prywatyzacji firmy.

"Do końca byliśmy zapewniani, że sprzedaż firmy nastąpi w drodze negocjacji. 28 lipca, bez zawiadomienia dowiedzieliśmy się z dziennika +Rzeczpospolita+ i z internetu, że sprzedaż firmy nastąpi w drodze aukcji" - powiedział PAP przewodniczący zakładowej Solidarności, Tadeusz Jasiński.

Związkowcy z "Bukowej Góry" uważają także, że wycena zakładu nie uwzględnia złóż kopalnianych i złożyli do prokuratury i CBA doniesienie na przeprowadzoną - w ich opinii nieprawidłowo - wycenę przedsiębiorstwa.

Na 3 września zaplanowano rozmowy pracowników zakładu w Ministerstwie Skarbu Państwa. "W naszym interesie jest jak najszybciej i za jak najlepszą cenę sprzedać tę spółkę, a jedyną drogą do uzyskania takiego celu jest sprzedaż kopalni poprzez aukcję" - powiedział PAP rzecznik resortu, Maciej Wewiór.

Rzecznik dodał, iż jest duże zainteresowanie kupnem kopalni ze strony inwestorów krajowych. W opinii rzecznika nie ma potrzeby zabezpieczania interesów pracowników firmy, bo w interesie inwestora leży dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa, a innej produkcji poza produkcją kwarcytu nie da się prowadzić w tym zakładzie.

Kopalnia w Łącznej produkuje kwarcyt przemysłowy dla hutnictwa i przemysłu materiałów ogniotrwałych. Wyprodukowane tu kruszywa są także wykorzystywane do budowy dróg, nawierzchni kolejowych, utwardzania placów i składowisk, produkcji betonów i wyrobów betonowych oraz mas asfaltowych. (PAP)

ban/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)