Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: dziesięciu kandydatów na prezydenta

0
Podziel się:

Dziesięciu kandydatów na prezydenta
Szczecina, w tym dwie kobiety, zarejestrowała do popołudnia w
środę Miejska Komisja Wyborcza. Czterech spośród nich to działacze
partyjni, troje startuje jako niezależni, a pozostali są popierani
przez ugrupowania polityczne.

Dziesięciu kandydatów na prezydenta Szczecina, w tym dwie kobiety, zarejestrowała do popołudnia w środę Miejska Komisja Wyborcza. Czterech spośród nich to działacze partyjni, troje startuje jako niezależni, a pozostali są popierani przez ugrupowania polityczne.

O reelekcję ubiega się obecny prezydent miasta, były senator i legenda Sierpnia 80' 71-letni Marian Jurczyk. Swoją kampanię wyborczą jako kandydat niezależny prowadzi pod hasłem "Uczciwość i rozwój".

Jurczyk po raz pierwszy został prezydentem dzięki poparciu radnych SLD, drugi raz zwyciężył już w wyborach bezpośrednich. Rządy Jurczyka są nieustannie krytykowane. Media i lokalni politycy ze wszystkich ugrupowań zarzucają mu m.in. brak kompetencji oraz nietrafione nominacje na bliskich współpracowników. Z tych powodów Jurczyka próbowano nawet odwołać z funkcji w drodze społecznego referendum. W 2002 roku Sąd Najwyższy oczyścił go z zarzutu kłamstwa lustracyjnego.

Kandydatem lewicy i demokratów jest członek SLD, były minister gospodarki, poseł Jacek Piechota. Startuje pod hasłem "Dajmy miastu siłę, dajmy miastu serce". Piechota ma najdłuższy staż w sprawowaniu mandatu poselskiego. Jako jedyny poseł pełni mandat nieprzerwanie od 1985 roku.

Po raz drugi o fotel prezydenta walczy Teresa Lubińska, popierana przez PiS. Była minister finansów, a obecnie sekretarz stanu w Kancelarii Premiera cztery lata temu nie przeszła do drugiej tury. Lubińska jest doktorem nauk ekonomicznych. Była dziekanem wydziału ekonomicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Była też radną Szczecina. Jej wyborcze hasło to "Rozum i Dobroć". W Kancelarii Premiera zajmuje się tworzeniem budżetu zadaniowego.

Doświadczenie w pracy samorządowca ma kandydat PO, prawnik, 33- letni Piotr Krzystek. Pełnił funkcje kierownicze w urzędzie wojewódzkim, był też wiceprezydentem Szczecina w zarządzie Jurczyka, w którym odpowiadał za politykę mieszkaniową i gospodarowanie mieniem komunalnym. Jego hasło wyborcze brzmi: "Odbudujmy dumę Szczecina".

Kandydatem LPR jest eurodeputowany tej partii, przewodniczący zachodniopomorskiej Ligi 34-letni Sylwester Chruszcz, z wykształcenia architekt. Prowadzi w Szczecinie biuro projektowe. Należał do Młodzieży Wszechpolskiej i Stronnictwa Narodowego. W Parlamencie Europejskim zasiada w komisji rozwoju regionalnego oraz komisji transportu i turystyki.

Najmłodszym kandydatem na prezydenta Szczecina jest 29-letni przewodniczący szczecińskiej Samoobrony, poseł Mateusz Piskorski, z wykształcenia politolog.

Kandydatem PSL został bezpartyjny dyrygent, były dyrektor szczecińskiej Opery na Zamku Warcisław Kunc.

Swojego kandydata ma też UPR. Jest nim 50-letni Adam Pik, technik mechanik. Prowadzi firmę budowlaną.

Jako kandydat niezależny startuje wiceprzewodnicząca Rady Miasta Teresa Kochańska, z zawodu pedagog. Była związana z SLD.

Prezydentem Szczecina chce być też Jerzy Manduk, dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Zamiar rejestracji swojej kandydatury potwierdził w środę PAP były działacz PO Piotr Lewandowski. Lewandowski, były poseł, a teraz radny sejmiku woj. zachodniopomorskiego, opuścił killka tygodni temu szeregi Platformy. (PAP)

epr/ mgm/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)